часово време
Снимката е илюстративна

В Страсбург евродепутатите решават дали ще продължим да местим стрелките на часовника два пъти годишно.

Дебатите „за” и „против” продължават от години. Процедурата по отмяната обаче е доста тежка. Ако евродепутатите се обединят около идеята за отпадане на смяната на времето, Европейската комисия трябва да направи предложение до всички страни членки. Местенето на стрелките може да отпадне само, ако всички държави се съгласят. Остава и спорът кое време да остане в сила – лятното или зимното.

Граждански инициативи и петиции, които изказват притеснения относно последиците за здравето от смяната на времето, резолюция на комисията по транспорта на Европарламента призовава Европейската комисия да я премахне.

В световен мащаб само 76 от общо 245 страни месят стрелките на часовниците. Мярката е въведена преди повече от век, за да се пести енергия.

През последните години редица държави се отказват от използването на лятното часово време. Сред тях са Казахстан (2004), Киргизстан (2005), Ирак (2007), Пакистан (2009), Бангладеш и Грузия (2010), Армения (2011), Русия, части от Украйна (областите Донецк, Луганск и Крим) и Египет (2014), Азербайджан (2015). Държавите, които се отказват от зимното часово време и остават за постоянно на лятното, са Беларус (2011), Турция и Севернокипърската турска република (2016).

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук