Депутатите окончателно решиха, че болница „Лозенец” няма да е правителствена. На второ четене народните представители гласуваха промените в Закона за лечебните заведения и така дадоха „зелена светлина” за преобразуването й.
БСП нито подкрепиха, нито блокираха гласуването. Социалистът Георги Йорданов каза:
„Не сме съгласни тази болница да премине със статута на търговско дружество, защото в нашата визия не болниците да стават търговски дружества, а обратно те да стават публични дружества където не водещ да е финансовият резултат, а водещо да е лечението на пациентите”.
Даниела Дариткова от ГЕРБ припомни на опозицията, че се намират на второ четене.
„Приетият на първо четене законопроект, който беше подкрепен в пленарна зала означаваше, че правителството се отказва от това болница Лозенец да бъде ведомствена към Министерски съвет и взема решение тази болница да продължи да функционира като всички останали лечебни заведения, т.е. тя трябва да се приведе в съответствие със законовите норми на Закона на лечебните заведения”, каза тя.
И добави:
„Искам да подчертая, че във вашите изказванията на първо четене твърдяхте, че ако посочим ясния път за преобразуване на болница „Лозенец”, вие ще ни подкрепите. Ние в нашите предложения сме направили точно това. Болница „Лозенец” става търговско дружество като всички останали държавни болници 100% държавна собственост. В нашите предложения запазваме функционирането на болница „Лозенец” във вида, в който тя функционира в момента, защото правим изключение за нея от действащите разпоредби на Закона за лечебните заведения”.
Дариткова посочи и че са разписали и възможността болница Лозенец да запази акредитацията си като университетска болница.
„Тоест тя продължава да функционира като акредитирана университетска болница към медицинския факултет на Софийския университет. По никакъв начин не застрашаваме обучението на студентите, напротив – гарантираме го с нашите предложения”, обясни тя.
КАЗУСЪТ
В края на миналата година се появи идеята болница „Лозенец” да стане детска. Но правителството бързо се отметна от тази идея, след като деканът на Медицинския факултет на СУ и директор на болницата проф. Любомир Спасов се противопостави на искането.
Педиатричната общност също изрази резерви, поставяйки въпроса доколко базата на „Лозенец“ е подходяща за новото предназначение.
В крайна сметка Борисов оттегли идеята. Той обеща да покрие част дълговете на болницата и да я прехвърли на Софийския университет, както настояваше проф. Спасов.
За да се случи това, болницата не трябва да е собственост на правителството. Именно това гласуваха днес депутатите. Това е първа стъпка към обещаната в края на миналата година трансформация на болницата в търговско дружество и прехвърлянето на управлението й на Софийския университет “Климент Охридски“.
БОЛНИЦА ЛОЗЕНЕЦ
Модернизацията на болницата започна през 2012г. и трябва да продължи до 2020г. За ремонт, покупката на много нова апаратура и софтуер за електронизацията на различни звена бяха похарчени над 127 милиона лева.
В края на миналата година министърът на здравеопазването Кирил Ананиев заяви, че именно този ремонт е причината за натрупаните дългове на болницата.
Досега болница „Лозенец“ беше ведомствена болница към Министерския съвет – една от четирите такива в държавата заедно с ВМА( към МО), МВР-болница към вътрешното министерство и Транспортна болница към транспортното министерство.
Освен всичко, тя е и със статут на университетска болница и в нея се обучават студентите по медицина на Софийския университет „Св. Кл.Охридски“.
Тя се финансира едновременно от Министерския съвет, НЗОК, Министерството на здравеопазването и Софийския университет.
Според нормативната уредба болница „Лозенец“ осигурява медицинското обслужване на представители на всички власти – министър-председателя, министрите, заместниците им, президента и вицепрезидента, ръководството на Народното събрание и председателите на парламентарни групи, съдиите от Конституционния съд, главния прокурор, патриарха, членовете на Сметната палата, ръководството на БНБ, шефове на държавни агенции и комисии като ДАНС, КЗК, Агенцията за приватизация, ръководствата на обществените медии и др. Болницата отговаря и за медицинското обслужване на чуждестранни делегации у нас.
В болницата и към момента може да се лекува всеки един български гражданин, както във всяка друга лечебница в страната.