Лятната почивка на този етап може да изглежда като мечта, но Гърция планира да заработи, точно за началото на летния сезон.
„Искаме хората да дойдат в Гърция”, каза министърът на туризма Хари Теохарис.
„Разбира се, ще вземем всички превантивни мерки, които се изискват за пътуването, за престоя в хотелите и за посещенията на плажовете. Ще бъде осигурена социална дистанция. Но ще посрещнем туристи, както правим през последните 50 години”.
И добави:
„Въпросът, който наистина е много важен, когато започваме да мислим за изхода от кризата… и рестартирането на двигателите на икономиката, е как да се позволи пътуването и как да се направи това по отговорен начин. Всеки и, разбира се, Гърция, ще иска да отвори икономиката си, въпреки рисковете, които ще поемем”.
Туроператорите обаче ще трябва да отговорят на някои изисквания преди да позволят на туристите да пристигнат в Гърция. Ресорното министерство в страната потвърди няколко идеи, например „здравен тест”.
„Това ще накара хората да се замислят, преди да тръгнат на път. По този начин ще позволим само на здравите хора да влязат в страната и да почиват”.
Други мерки, които се обсъждат за туристите е да има разстояние от 1,5 метра между кърпите и шезлонгите. Задължително вероятно ще е носенето на маски в общите части на хотелите.
„Туризмът съставлява 10% от БВП на Европейския съюз. Европа е най-развитият туристически регион. Важно е той да работи, защото много други индустрии зависят от него. Затова спирането на туризма не е проблем само за Южна Европа, но и за целия ЕС”, каза министърът.
14-дневната карантина на влизащи от чужбина гърци или постоянно живеещи чужденци в страната засега остава. При какви условия ще бъде отворена границата за туристи ще стане ясно след постигане на общо споразумение със страните членки на ЕС.
На 4 май врати ще отворят малките търговски обекти, като фризьорски салони, където обаче ще е необходимо предварително записване. Останалите търговски обекти ще започнат работа от 11 май, а моловете – от 1 юни.
От 23 март в Гърция могат да влизат само гърци и чужди граждани, които живеят или работят в страната. Това трябва да се удостовери на пропускателния пункт с официален документ на гръцки език.
На границата при влизане в Гърция е необходимо пътуващият да докаже, че живее законно в страната или притежава собствено жилище или такова под наем.
Постоянното живеене се доказва с данъчна декларация от последната година и Удостоверение за постоянен адрес (ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣΕΙΔΙΚΗΣ ΧΡΗΣΗΣ), или договор за наем или нотариален акт на имота.
Всички други документи различни от тези може да не бъдат признати от гранична полиция и бъде отказан достъп за влизане в страната.
На границата се попълва анкетна карта с адреса на пребиваване на всеки пропуснат в Гърция и той се подлага на 14-дневна карантина. За нарушаването й глобата е 5 000 евро.
Българите, пребиваващи вече в Гърция, но непритежаващи документ за законен престой в страната, трябва да бъдат особено внимателни. При проверка трябва да докажат причината за престоя в Гърция, както и място на пребиваване. Ако нямат документ за това, че отиват на гости на някого, необходимо е да покажат банкова сметка с налични 3 000 евро и адрес, където са отседнали.