Бюджет

Депутати от различни партии се разминават в мненията си – дали ако тазгодишният бюджет не бъде актуализиран, държавата ще може да посрещне всички плащания. Подобно опасение изрази наскоро служебният министър на финансите Асен Василев.

Според Пламен Данаилов, когото партия „Има такъв народ“ предлагаше за нов министър на финансите, такава опасност няма:

„Пари ще има. По-големият проблем е не точно тази актуализация, а какво ще стане с Бюджет 2022. Има процедура какво се случва, ако не бъде приет нов бюджет, но при всички положения е по-добре да има“.

От своя страна депутатът от ГЕРБ Даниел Митов определи като „безотговорно“ отношението на сегашния парламент към финансово икономическите въпроси:

„Не мога да си обясня как е възможно по такъв безотговорен начин да се действа в момента, по простата причина, че пред страната стоят много предизвикателства, не само свързани с актуализацията на бюджета, но и свързани с вече развиващата се Covid пандемия, с инфлацията, с подготовката на учебната година“.

Преди няколко дни служебният министър на икономиката Кирил Петков, призова депутатите да гласуват актуализацията. „Ако искаме да имаме по-добър сценарии, в следващите 2 седмици трябва да се приеме актуализацията на бюджета“, каза той.

„Без това, независимо какви са политическите конфигурации, няма да имаме пари за бизнеса в следващите месеци. Няма да имаме актуализация на пенсиите и няма да имаме пари за лекарите, докато се водят всички тези битки. Моля ви, трябва да се актуализира този бюджет, парите бяха събрани от НАП, сега просто, за да могат да се харчат целево по най-правилния начин, този бюджет трябва да бъде приет“, апелира Кирил Петков.

На същото мнение е и служебният премиер Стефан Янев, който отправи призив към депутатите да се гласуват актуализацията на бюджета, за да може служебният кабинет да действа в предстоящите условия, които не изключват разпускане на този парламент и задаваща се нова ковид вълна.

„Без актуализация през следващите месеци до края на годината ще е много трудно. В задаващата се здравна криза ще е много трудно да се полагат онези мерки от държавата, които са необходими както по отношение на бизнеса и стопанската инициатива на гражданите, така и по отношение на здравната система и на социалната система“, подчерта Янев.

Според икономистът Красен Станчев обаче, няма настоятелна необходимост за актуализация на бюджета, тъй като законът за публичните финанси дава достатъчно гъвкавост, на което и да е правителство, да поддържа здравето във фиска.

Онова, което е вярно, е че има определени феномени в публичните финанси тази година, които трябва да получат малко по-добра перспектива, посочи Станчев.

„Първият такъв феномен е така наречената актуализация на пенсиите, смятам, че това ще се случи, макар че вероятно отиваме и към нови избори и смятам, че те ще са по-скоро“, обясни той.

Втората причина за актуализация на бюджета, е узаконяването на мерките за подпомагане на пострадалите от пандемията сектори, обясни Станчев. Необходими на трето място и са промени в закона за енергетиката, за да не се позволява манипулиране на пазара на електроенергия.

За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук