Броят на починалите в Швеция вследствие заразяване с коронавирус достигна 7 802 души, което е много повече от този в съседните скандинавски държави, заяви крал Карл XVI Густав по време на участието си в предаването „Година с кралското семейство“ по телевизия СВТ. Швеция не успя да спаси живота на хората по време на пандемията, призна той.
„Мисля, че претърпяхме неуспех. Имаме много починали и това е ужасно. Това е нещо, заради което страдаме всички“, подчерта той.
Шведският народ пострада силно в тежките условия, каза монархът. Според него, най-травмиращото, че семействата не са успели да се простят с близките си.
Според главния редактор на списание „Свенск Дамтиднинг“ Юхан Линдвал, думите на краля може да се тълкуват като критика към правителството.
„Изненадан съм, че държавният глава направи толкова рязко изказване. Това ще бъде изтълкувано като критика към сегашното правителство, което носи основната отговорност за стратегията“, каза той.
Журналистът смята, че е необичайно за краля да прави такъв тип изказвания, тъй като ролята му е на обединител на цяла Швеция и не трябва да оповестява личното мнение, когато то се различава от това на правителството.
Ролята на краля, съгласно конституцията, е символична, коментира професорът по публично право Хенрид Венандер.
Стратегията на Швеция във връзка с борбата с коронавируса залага на „доброволната и лична отговорност“. Правителството на страната след решението на ЕС затвори границите си за чужденци, които не живеят на територията на Евросъюза и призова гражданите да не се събират повече от 50 души едновременно. Властите препоръчаха обучението на горните класове в училищата и на висшите учебни заведения да премине в дистанционна форма, като остави детските градини, началните и средните класове да работят при обичайния режим. Не беше въведена карантина в страната или в отделни региони, а магазините и заведенията за обществено хранене останаха отворени.
Някои експерти, сравнявайки данните за смъртността в Швеция с тази на други страни от Северна Европа, призоваха властите да предприемат по-строги мерки, за да спрат разпространението на вируса. Според шведското правителство, обаче, техните мерки не се различават толкова много от въведените в другите държави ограничения и независимо, че Швеция не беше затворена изцяло, много от гражданите останаха по домовете си, а част от предприятията не работеха.
Според междинния доклад на специалната експертна комисия, създадена в края на юни, Швеция не е успяла да защити възрастните си жители по време на пандемията от коронавирус, а отговорността за това е на сегашното и на предишното правителство. В отчета се казва, че мерките за ограничаване на разпространението на коронавируса са били приети твърде късно и са били недостатъчни. Според заключенията на комисията, служителите на управленията по социалните въпроси и здравеопазването не са имали пълна представа за проблемите и недостатъците на грижите, които общините са полагали за възрастните хора.