Путинбургер
на снимката: президентът на Русия Владимир Путин

През последните години Русия анексира Крим, намеси се в изборите в САЩ и обърна войната в Сирия в полза на Башар Асад. Съвсем наскоро предизвика огромен дипломатически скнадал, след като бе посочена като основен заподозрян в атаката срещу бившия свой шпионин Сергей Скрипал. Високопоставен британски служител в областта на отбраната буквално се изрази, че Москва „разкъсва книгата с международни правила“.

Подобни обвинения са като музика в ушите на Владимир Путин – анкетите показват, че колкото повече го обвиняват от Запад, толкова повече скача популярността му в неговата страна. Изглежда, че има апетит за власт и изван собственатаси държава, а Русия се опитва да запълва празнотите в онези части на света, където някога САЩ са имали влияние. Ето и някои начини, по които Русия разпространява влиянието си по земното кълбо /със съкращения/:

1/ Пропаганда

Обвиненията, че Москва се е намесила в президентските избори от 2016 година, когато бе избран Доналд Тръмп, засипаха Вашингтон и предизвикаха серия разследвания. Американските разузнавателни агенции обвиниха Русия, че е хакнала сървъри на демократите и това е сторено в опит да се повлияе на избориния резултат.

Европейските правителства също се оплакват от проблеми с киберсигурността и руска намеса, а Франция и Германия заявиха, че е имало руски опит за намеса и в техните избори. Анализ на Си Ен Ен показа, че същата армия „тролове“, която е участвала в изборната намеса в САЩ, е пускала и фалшиви съобщения в полза на Брекзит, за да повлияе на резултатите.

2/ Военна мощ

Президентът Путин е хвалил руската военна мощ многократно и Сирия я усети в широк обхват. Руски бомбардировачи изпълняваха мисии ежедневно, а руски наемници и военни инструктори помогнаха на армията на Асад да обърне хода на войната. Успехът означаваше и укрепване на подстъпа на Русия в Близкия Изток.

Военната мощ даде възможност на Русия да анексира Крим през 2014 година и после, въпреки санкциите, да подкрепи сепаратеистите в Украйна.

3/ Оръжейни продажби

Много се е изприказвало на тема надпревара във въоръженията, докато световните сили пълнеха ядрените си арсенали. По-малко внимание бе отдавано на съревнованието между САЩ и Русия в продажбите на конвенционални оръжия.

Москва е вторият по мащаб износител на оръжие след САЩ и в последно време намира, според Стокхолмския международен институт за изследване на мира,  пазари на места, които преди са купували американски оръжия. Такива са части от Азия и Средния Изток.

Между 2013 и 2017 г Индия бе най-големият световен вносител на тежки оръжия и 62% от импорта й се падат на Русия.

4/ Противопоставяне на влиянието на САЩ

Миналата година финансовото министерство оказа помощ на закъсалата Венецуела, като й помогна да преструктурира държавния си дълг и Москва стана най-големия външен кредитор на правителството на Мадуро. Това осигури на Русия стабилен подстъп към Латинска Амерка на фона на влошените отношения Венецуела – САЩ. Венецуела пък даде лиценз на държавната компания „Роснефт“ да развива крайбрежните газови полета.

На Балканите руските служби действат лесно и непрекъснато, тъй като имат и исторически връзки със страните там. Кремъл използва тези връзки в опити да отблъсне стрените от членство в НАТО. През 2017 година властите в Черна гора предположиха, че руските тайни служби са замесени в заговор за събаряне на правителството, след като страната получи официална покана за присъединяване към НАТО. Кремъл отрече всичко.

Русия се опитва да укрепи връзките си с балканските страни, които не членуват в НАТО, като Босна и Херцеговина, Сърбия и Македония.

5/ Енерийни доставки

Много бивши социалистически страни и съветски републики са зависими от енергийните доставки от Русия. Такива са Полша, България, Унгария, Словакия и Литва. Повечето от тези държави се опитват да диверсифицират доставките си и да намалят зависимостта си от руската страна.

Около 1/3 от природния газ в ЕС идва от Русия, което прави много трудно налагането на санкции срещу нея. Някои държави дори усилват енергийното си сътрудничество с Москва. Унгария, под ръководството на Виктор Орбан, разширява своята атомна централа от съветско време с руско финансиране.

Кремъл се опитва да разшири енергийната си активност навсякъде, където може. В Ирак „Роснефт“ доби контрол върху основния петролопровод в региона на Кюрдистан. В кооперция със Саудитска Арабия, която също е зависима от търговията с петрол, Русия постигна съглашение за продължаване на намаляването на петролните добиви с цел повишение на цените.

6/ Близкоизточна дипломация

Русия има силни връзки със Сирия и американския противник Иран, но се опитва да разшири влиянието си и сред някои от съперниците на Техеран в Средния и Близкия Изток. Внимание бе обърнато на Саудитска Арабия и Израел. Миналата година Кремъл топло посрещна крал Салман, а тази година Путин бе домакин и на израелският премиер Бенямин Нетаняху. Израел е противник на Асад, но все пак склони да приеме процедура за избягване на стълкновения с руските части при провеждане на военни операции от двете страни във връзка с войната в Сирия.

Русия засилва контактите си още с Ирак, Катар  и ОАЕ. Тя успя да възроди отношенията си с Турция, които бяха потънали дълбоко, след като турците свалиха руски боен самолет край сирийската си граница през 2015 г. Сега Путин и Ердоган разговарят рутинно по въпросите на Близкия Изток.

Русия не успя, обаче, да възстанови отношенията си със САЩ, въпреки надеждите за това след избирането на президента Тръмп. При нарастващото напрежение между нея и Запада, може ще станем сведетели на още промени в света през следващия 6-годишен период на власт на Владимир Путин.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук