Слабото производство на енергия от вятър в Европа засилва зависимостта от въглищни мощности, показва анализ

В последния месец енергийните пазари в Европа в значителна степен са повлияни от глобалния мечи макроикономически климат, обусловен от нарастваща търговска война, забавяне в индустриалния сектор и неясноти в международните икономически съюзи, които надвиват над регионалните бичи условия. Това е заключението от анализа на перспективите за енергийни пазари от швейцарската компания „Акспо Груп“ (Axpo Group), който е разработен от Анди Зомер. Според БТА, терминът „мечи макроикономически климат“ описва състояние на икономиката, характеризирано с отрицателни прогнози за растеж, намалена активност и увеличена несигурност, което води до нисък интерес към рискови инвестиции и спадове на финансовите пазари.

В енергийния сектор постоянството на необичайно ниското производство на вятърна енергия в много европейски региони отново е увеличило зависимостта от въглищни мощности, отбелязва експертът. Това е довело до значителен ръст на цените, като в Германия почасовата спотова цена е достигнала 140 евро за мегаватчас. Въпреки това, през април, Франция е имала по-ниски цени благодарение на високото производство на ядрена енергия, подобрен воден баланс и намален износ за Германия и Белгия. В Иберийския полуостров пък е настъпил значителен срив в електроснабдяването след внезапната загуба на 15 гигавата мощност за 5 секунди, което е довело до автоматично изключване от Франция и общата европейска мрежа. Докато ENTSO-E (Европейската мрежа на операторите на преносни системи за електрическа енергия), енергийните оператори и други заинтересовани страни продължават да разследват инцидента, той подчертава необходимостта от укрепване на мрежата и подобряване на гъвкавостта на енергийната система, например чрез батерии, за постигане на ефективно балансиране и надеждност на мрежите, допълва Анди Зомер.

Претоварването на мрежата привлече внимание и със завършения анализ на търговите зони на енергийните цени от ENTSO-E, който препоръчва разделяне на зоната Германия-Люксембург на пет района – стъпка, която би донесла допълнителни милиони евро в полза на социални помощи. Въпреки това, предложението е срещнало остри критики от немските оператори, които твърдят, че анализът е базиран на остарели данни и не отчита постигнатия напредък в разширението на мрежата. Германия сега има шест месеца, за да реши дали да приеме предложението или да предложи алтернатива. В същото време новоназначената министърка на икономиката и енергетиката на Германия, Катерина Райхе, призова за реалистична оценка на растежа на възобновяемата енергия, поставяйки акцент върху важността на съгласуването на увеличението на вятърната и слънчевата енергия с развитието на мрежата, за гарантиране на нейната надеждност.

Що се отнася до горивата, последните политики за промяна в обемите за съхранение на газ, съчетани с насърчителни мерки в страни като Италия и очакваното отслабване на макроикономическите показатели, увеличават тенденцията за бъдещо нарастване на цените, подтикващи региона към събиране на резерви. В началото на май хранилищата бяха запълнени под 40 процента и с 23 процента по-малко от миналата година. През това време увеличените глобални доставки на втечнен природен газ и намаляване на потреблението в Китай се очаква да направят газа по-достъпен за Европа, отколкото в началото на годината. Все пак, остава риск от нарушения в доставките, включително потенциални прекъсвания поради ремонти и поддръжка на инсталации за втечнен газ и регазификация, както и засилена конкуренция заради понижените количества газ от Украйна и увеличаващото се търсене от Египет. Независимо от спадовете в цените на газа и благоприятното преминаване от въглища към газ, европейските фючърси за търговия с емисионни квоти се възстановиха след предишно отслабване, благодарение на намаленото производство от вятърна и хидроелектрическа енергия. Британските фючърси следваха подобна посока, движени от слухове за потенциално свързване на енергийните мрежи на Обединеното кралство и ЕС на предстояща двустранна среща на 19 май.

Относно бъдещето, европейските енергийни пазари ще следят внимателно развитието на преговорите за митата между САЩ и Китай, текущите дискусии между Европейския парламент и министрите на енергетиката на Съвета на Европа относно правилата за съхранение на газ, както и предложената европейска забрана на руски спотов и втечнен газ, която да влезе в сила до края на 2025 г. и на договорените количества – до 2027 г. В същото време продължаващата глобална търговска несигурност усложнява паричната политика, с Фед, който задържа лихвени нива, Швейцария, която е близо до отрицателни, и Япония, която повишава нивата си.

Източник БТА
За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук