През 1954 г. Bell Industries разработва първата фотоволтаична (PV) клетка, способна да преобразува слънчевата светлина в използваема електроенергия. Ефективността на тези клетки обаче е едва около 6%. Те не са финансово изгодни, така че обществеността за кратко време настоява за ядрена енергия като средство за производство на чиста електроенергия без изкопаеми горива. Сега, след няколко ядрени катастрофи и технологичен напредък, слънчевата енергия е на път да се превърне в основен източник на енергия в света.
Според „Science Alert“ британски изследователи са съставили три модела за проследяване на събитията в технологиите и икономиката. Получените симулации показват, че слънчевата енергия е на път да се превърне в основен световен източник на чиста енергия без изкопаеми горива до средата на този век. И то без допълнителни правителствени стимули, като например данък върху въглеродните емисии, отстъпки за доставка по мрежата и т.н. Тя просто ще се превърне в икономически най-изгодната форма за производство на електроенергия за търговски и битови нужди.
Съвременните фотоволтаични клетки са много по-ефективни. Ефективността на повечето соларни панели обикновено варира между 15 и 20%. Но някои модели могат да бъдат с ефективност до 50%.
Това не е толкова изненадващо, като се има предвид, че слънчевата енергия набира скорост от години. Антиядрените позиции на Greenpeace и други екоактивисти са подтикнали изследователите да търсят и разработват алтернативни решения за по-икономично и по-чисто производство на електроенергия.
Цифрите също са в полза на слънчевата енергия.
Първоначалната инвестиция може да е скъпа, но разходите за производство на чиста електроенергия за години напред са практически нулеви. От 2016 г. насам слънчевата енергия е най-евтината възобновяема форма на енергия в повече от 60 държави. До 2020 г. тя официално се превръща в най-евтината електроенергия в историята – по евтина и от въглищата, и от газа в повечето големи държави. Слънчевата енергия е на път да замени изкопаемите горива и може да стане отговорна за 56% от производството на електроенергия в света.
Ако разходите, свързани с оборудването и инсталацията, продължат да намаляват със сегашните темпове, слънчевата енергия може значително да измести всички други енергийни алтернативи през следващите две десетилетия.
Понастоящем изкопаемите горива произвеждат по-голямата част от електроенергията в света. Но ако настоящата тенденция при слънчевата енергия се запази, процентът на електроенергията, произведена чрез изгаряне на изкопаеми горива, ще спадне от 60% до едва 21%. Това ще бъде стъпка в правилната посока, ако сте загрижени за въглеродните емисии.
Източник: БГНЕС
Още новини за енергийният преход – четете тук