На снимката: Тошко Йорданов и Ива Митева.

Премиерът Кирил Петков е опитал да убеди депутат от „Има такъв народ“ да се отцепи от парламентарната група и да подкрепи неговото правителство, твърди заместник-председателят на Народното събрание и член на ИТН Ива Митева, съобщи по-рано БНР. Тошко Йорданов от ИТН пък твърди, че Петков говорил с най-малко четирима депутати от партията на Трифонов в опит да спечели подкрепата им.

Митева посочи и името на депутата, с когото казва, че Петков е разговарял – това е Кирил Симеонов, член на Комисията по бюджет и финанси.

По-късно „Продължаваме промяната“ категорично отрекоха твърденията, че отправят оферти към депутати, за да подкрепят коалиционното правителство в парламента.

Твърдението на Митева идва на фона на вчерашната хвърчаща бележка, която депутатът от ИТН Станислав Балабанов показва в ефира на bTV, казвайки, че тя била написана от премиера Петков и на нея бил описан планът как България да вдигне ветото над Северна Македония.

Припомняме, че вчера премиерът Петков проведе съвместен брифинг с еврокомисаря по въпросите на съседството и разширяването Оливер Вархеи, които беше на посещение у нас. Еврокомисарят остана видимо разочарован от думите на премиера, който заяви, че България няма да вдига ветото преди РС Македония да изпълни конкретни условия. На практика вчера Петков публично – чрез действия, отхвърли възможността ветото да се вдигне. Повече по темата четете ТУК.

Какво твърди Симеонов от ИТН?

Пред журналисти Симеонов разказа, че поканата за среща е дошла лично от премиера и се е провела снощи, пише БНР.

„Имахме кратка среща, на която той не ми е предлагал абсолютно нищо, напълно съм откровен – нито постове, нито пари или всякакви такива работи, просто си поговорихме и ми каза, че ако мога да си преосмисля позицията, за да не хвърляме страната в хаос и т.н.“, каза Симеонов.

„Цялостно ми каза, че нещата не може да продължават така. Срещнахме се близо до БНР мисля, не знам коя точно сграда беше, но не, не в заведение, в някаква негова лаборатория, или нещо такова“, посочи още той.

Ива Митева пък посочи следното: „Снощи късно му се е обаждал премиерът, за да го убеждава в посока да поддържа правителството и кабинета и да гласува за бюджета. Чухме премиера още онзи ден да говори за 12 депутати, явно той в момента ги търси. Ако това е моралът, за който той говори, ако това е борбата с корупцията, поздравявам го“.

По думите на Ива Митева засега няма информация дали са провеждани срещи и разговори с други народни представители от „Има такъв народ“.

Председателят на парламентарната група Тошко Йорданов обаче, твърди, че Петков е говорил с най-малко четирима техни депутати.

Йорданов обвини премиера Кирил Петков, че се е опитал през промените в закона за КПКОНПИ „да направи паралелна прокуратура и да постави начело втори Гешев“.

Отговорът на „Продължаваме промяната“

„Разбирам реториката, тя не идва от нашата парламентарна група. Ние не офертираме, не купуваме и не раздаваме постове и бюджети за управление“, каза в кулоарите на Народното събрание председателят на ПГ „Продължаваме промяната“ Андрей Гюров.

„Пред държавата в момента има няколко основни приоритета и имаме цели, които трябва да постигнем в този парламент. Приоритет №1 е приемането на актуализацията на бюджета, подпомагането на гражданите, на семействата, на работещите родители, на пенсионерите. Приоритет №2 – приемане на промените в Закона за енергетиката, за да може бизнесът да получи своето облекчение за увеличената цената на тока. Приоритет №3 продължава да бъде КПКОНПИ. И не на последно място – не трябва да забравяме, че до края на годината трябва да се приемат 22 закона, които да подсигурят получаването на 6 млрд. лева по Плана за възстановяване и устойчивост“, обясни той.

„Казахме много ясно, че нищо това не може да се случи, ако в парламента няма мнозинство и затова всеки един депутат, независимо от коя парламентарна група, трябва да се обърне вътре към себе си, към своя морален компас и да каже кои са важните неща за държавата и дали може да ги постави над личните интереси и партийните интереси“, каза още Гюров.

Според него всеки депутат, независимо от коя парламентарна група, ако види, че това са приоритети, в които може да се припознае, е добре дошъл да осигури мнозинството в този парламент.

„Всеки трябва да се определи и да каже дали е част от статуквото и бившия модел, който ние се опитваме да премахнем, или е за това в България да има просперитет и да вървим към по-нормална, по-правова държава“, призова Андрей Гюров.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук