Александър Вучич посрещна китайския президент в Белград

Президентът на Франция Еманюел Макрон прие днес китайския си колега Си Цзинпин на лична среща в отдалечен планински проход в Пиренеите при официалното му посещение в Париж, доминирано от търговски спорове и войната на Русия в Украйна, предаде БТА, цитирайки Асошиейтед прес.

Макрон покани Си в прохода Турмале край границата с Испания, където като дете гостувал на баба си. Това се смята за огледален жест, след като миналата година Си заведе Макрон в резиденцията на управителя на провинция Гуандун, където някога е живял бащата на китайският президент.

Президентите на Франция и Китай Еманюел Макрон и Си Цзинпин
Президентите на Франция и Китай Еманюел Макрон и Си Цзинпин/Снимка: БТА

Сигурността в района на прохода Турмале беше засилена. Президентите, заедно със съпругите си Брижит Макрон и Пън Лиюен посетиха планински ресторант, където наблюдаваха изпълнение на народни танци и вечеряха местни специалитети.

Макрон дари на Си жълта фланелка на състезател в Тур дьо Франс (Проходът Турмале е един от известните етапи на състезанието – бел.ред.), вълнено одеяло, изтъкано в Пиренеите и бутилка арманяк, предаде френският канал BFMTV.

Президентите на Франция и Китай Еманюел Макрон и Си Цзинпин

Планинската среща последва грандиозното официално посещение на Си в понеделник, което включваше церемониално посещение в мавзолея на Наполеон Бонапарт и вечеря в Елисейския дворец със знаменитости и магнати.

Си е на обиколка в Европа, целяща да съживи отношенията във времена на глобално напрежение. След Франция, снощи, той се отправи към Сърбия. Си „пристигна в Белград със специален самолет вечерта на 7 май, за да направи държавно посещение“, съобщи китайската обществена телевизия CCTV. След Сърбия китайският лидер ще се отправи за Унгария.

Китайски национален флаг на висока сграда в Белград във връзка с посещението в Сърбия на китайския лидер Си Цзинпин
Китайски национален флаг на висока сграда в Белград във връзка с посещението в Сърбия на китайския лидер Си Цзинпин/ Снимка: БТА

Важна част от това посещение е инициативата „пояс и път“, която се опитва да възроди стария Път на коприната. Тази инициатива сега е в криза заради войната в Украйна. Посещенията в Сърбия и Унгария трябва да покажат на тези двете нации, че инициативата за изграждане на железопътна линия между Белград и Будапеща, която се изгражда от китайска компания е все още жива.

Освен това в Сърбия се строят много големи инфраструктурни проекти. През последните 10 години китайците направиха много инвестиции в Сърбия като например закупуването на стоманодобивната фабрика и медна фабрика са най-големите износители на Сърбия. те внасят значителна сума пари в сръбския бюджет.

Още международни новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук