След близо тричасови дебати парламентът гласува оставката на правителството на Николай Денков.
Оставката беше подкрепена с гласовете на ГЕРБ, ПП-ДБ, ДПС, Въдраждане, БСП, ИТН и трима независими депутати – общо 216 гласа.
Нямаше въздържали се или против.
Въпреки че подкрепиха оставката на Денков, от ГЕРБ изразиха недоумение защо се е бързало с нея, при условие, че Бойко Борисов и Мария Габриел не са в страната.
В навечерието на ротацията Борисов предлага коалиционно споразумение за три години
Според председателя на парламента Росен Желязков това било неглижиране на джентълменското споразумение.
Липсата на кандидата за премиер по ротационния принцип Мария Габриел в днешното заседание на Министерския съвет има, освен естетически елемент на неуважение към това, че тя ще бъде предложена, но има и елемент на неглижиране на джентълменското споразумение, коментира той пред журналисти.
В същото време стана ясно, че преговорният екип, който беше обявен от Борисов във вторник, все още не е сформиран.
Планът на Борисов: ПП-ДБ имат два дни да приемат коалиционното споразумение, ако не – избори
Преговорите могат да стартират при първия възможен и удобен за това момент, а именно когато преговорният екип от наша страна е в пълен състав и колегите от „Продължаваме промяната – Демократична България“ изразят готовност преговорите да започнат, каза пред журналисти бившият енергиен министър в последното правителство на ГЕРБ Теменужка Петкова.
В същото време от партията пропуснаха да отбележат, че Борисов вече заяви, че очаква отговор по предложения документ до 8 март.
Какво следва след оставката?
Държавният глава трябва да проведе консултации с шестте парламентарно представени формации, преди да връчи първи проучвателен мандат за съставяне на кабинет на най-голямата група в 49-ото Народно събрание – тази на ГЕРБ-СДС.
От „Дондуков“ 2 посочиха, че прессекретариатът на държавния глава своевременно ще информира за началото на конституционната процедура по провеждане на консултации с парламентарните групи преди връчване на мандат за съставяне на правителство.
Първото нещо, което следва, е откриването на конституционната процедура с консултации и връчването на мандати, което може да започне още утре. Таймингът го задава президентът, каза Росен Желязков.
Още новини от деня – четете тук