Цветана Пиронкова

Цветана Пиронкова отпадна от 1/4-финалите на Откритото първенство на САЩ по тенис, след като отстъпи след бойка игра на 23-кратната шампионка от Шлема Серина Уилямс след обрат в три сета – в отделните части 4-6, 6-3, 6-2 за около два часа и 15 минути игра.

Българската тенисистка, завърнала се в Тура след тригодишно отсъствие, показа страхотна игра, но в крайна сметка преклони глава пред американката, която отново е на полуфинал в Ню Йорк. Откриващата част започна с равностойна игра, като Цвети се държеше много добре на корта, а от своя страна Серина допускаше непредизвикани грешки и не се чувстваше комфортно в разиграванията от основната линия. Пиронкова дръпна с пробив аванс в петия гейм и до края на сета не допусна връщане на брейка, въпреки че 38-годишната Уилямс имаше две точки за пробив в десетия гейм.

Втората част започна отлично за 32-годишната пловдивчанка – пробив, но Серина осъществи рибрейк още в следващия гейм, за да възстанови паритета. Американката нанесе решителния си удар в сета в осмия гейм, когато направи нов пробив, а след това сервира успешно. Третият сет започна с гейм, продължил около десетина минути, в който победител излезе Уилямс. Цвети започна да изпитва и сериозна умора от натрупалите се часове на корта и допусна нов брейк в седмия гейм, а след него съперничката узакони успеха си.

Серина Уилямс
Серина Уилямс доста се потруди за победата

Американката спечели и петия сблъсък от съперничеството между двете, а ключово за победата се оказа подаването й – тя направи цели 20 аса. Пиронкова си тръгва с чек от 425 000 долара за достигането до четвъртфиналите в Ню Йорк и с високо вдигната глава, след като бе равностойна през почти целия двубой на по-малката от сестрите Уилямс.

Серина, за последно шампионка на „Флъшинг Медоус“ през 2014, продължава да гони седми трофей на домашна земя и общо 24-и в кариерата от Шлема, с което да изравни рекордьорката Маргарет Корт. В спор за място на финала нейна опонентка ще бъде победителката измежду Виктория Азаренка и Елизе Мертенс, които играят във вечерната сесия.