Служебното правителство, оглавявано от Огнян Герджиков и неговите заместници Деница Златева и Стефан Янев ще отчетат свършената от кабинета работа от встъпването си в длъжност на 27 януари.
Герджиков ще предаде властта на новия министър-председател Бойко Борисов на 4 май. Тогава изтича и конституционния срок за представяне състава на Министерския съвет, тъй като президентът Румен Радев връчи мандата за съставя на правителство на 27 април.
През последните три месеца, служебното правителство се прочу с множество кадрови промени по висшите етажи на администрацията. Първите смени бяха в Агенция „Пътна инфраструктура” след инцидент в тунел „Ечемишка” на АМ „Хемус”, при който част от осветително тяло падна върху движещ се отдолу автомобил и уби една жена. Беше освободен председателят на управителния съвет на агенцията Дончо Атанасов и изпълнителния директор на държавното „Автомагистрали“ ЕАД Парашкев Кръстев, а Георги Златев от дирекция „Поддържане на пътна инфраструктура“ при АПИ сам подаде оставка.
С постовете си се простиха и половината (14) областни управители. Герджиков обоснова решението си с „получени сигнали” срещу работата им.
На 22 февруари беше сменен и главният секретар на МВР Георги Костов. Мотивът – има данни, че в периода 2015-1016-та му е оказван политически натиск за смяна на петима високопоставени служители на МВР.
Журналистът Иван Гарелов беше уволнен от поста медиен съветник на служебното правителство, след интервю в „Нова” телевизия. Гарелов нарушил правилото за неутралност на служебния кабинет. Пред медията, журналистът коментира, че Борисов трябва да изясни в какво точно обвинява Елена Йончева и да й се извини, по повод изостреното напрежение между тях двамата.
Служебното правителство пое управлението в края на януари, когато вторият кабинет на Бойко Борисов подаде оставка, след като на президентските избори кандидатът на ГЕРБ Цецка Цачева загуби от Румен Радев, който бе подкрепен от БСП.