150 лица и 37 образувания са обект на замразяване на активи и забрана за пътуване във връзка с отговорността им за деяния, подкопаващи или застрашаващи териториалната цялост, суверенитета и независимостта на Украйна. Само преди два дни, на 13 март, Съветът удължи срока на тези мерки с още шест месеца до 15 септември 2017г. Тъй като Съветът на ЕС приема решенията за  санкциите  с единодушие, то това  означава, че и  служебното правителство, назначено от Румен Радев, е  дало своето съгласие, пише „Терминал 3”. Така правителството съвсем явно „мълчаливо” е гласувало за удължаването на санкциите до 15 септември 2017г.

Припомняме, че само преди седмица  президентът Румен Радев се оправдаваше, че не приветства търговското споразумние СЕТА, въпреки че така е гласува на заседание  на Европейския  съвет. В момента също възниква подобен казус. Причината е, че самият Радев превърна темата за отпадането на санкциите срещу Русия в една от  основните си позиции по време на предизборната кампания, а днес БСП отново я поставят на дневен ред. И въпреки, че това щеше да бъде „първата работа” на Румен Радев като президент – да отиде в Брюксел и да иска отпадането на санкциите  срещу Кремъл, той всъщност ги подкрепи.

Всъщност, санкциите не вредят на българската икономика. Нанасят обаче тежък удар върху руската – за трите години, в които действат санкциите, руската държава е изгубила близо 120 млрд. долара, което е почти една четвърт от своя резерв.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук