парламент, народно събрание
Кой е за стабилно правителство?

Социолозите направиха, каквото можаха и в изборния ден. В 8 вечерта те обявиха резултатите от своите екзитпол изследвания. Очевидно е, че категоричен победител няма и никой не може да гарантира какъв ще бъде резултатът утре – има реални възможности за промяна на процентите.

ПП-ДБ или ГЕРБ-СДС ще имат няколко гласа повече – не е ясно. За третото място ситуацията е подобна – ДПС и „Възраждане“ са с много близки прогнозни резултати. Влиза ли ИТН на Слави Трифонов също не е ясно.

В края на краищата всички агенции обявиха в един глас: чакаме паралелното преброяване, после решението на ЦИК. Поради неяснотата в класирането и политическите лидери масово отказваха коментари. С изключение на Костадин Костадинов от „Възраждане“, който роди поредния скандал с БНТ.

„Твърде рано е да бъдем оптимисти или песимисти. Реалисти сме. Знаем, че с процентите, с които бихме влезли в този парламент, партията няма как да управлява“, заяви скромно вместо лидера си Ивайло Вълчев от ИТН. Според екзитпола на „Галъп“ партията на Слави е на ръба на 4%-ата бариера.

Все пак, при каквото и да е развитие след гласуването в чужбина, се налага изводът, че съставянето на стабилно правителство ще трудно. Възможно или невъзможно – зависи от партиите/коалициите. Най-вече от първите две.

„Или сътрудничество между първите две сили, или нови избори“, заяви социологът Димитър Ганев от социологическа агенция „Тренд“. Според него има възможност това да се случи. особено при положение, че 69% от българите искат редовно и стабилно правителство сега, а не наесен.

„Има нужда от компромис. Най-вече компромис с егото“, добави Първан Симеонов от „Галъп“.

Хартиената бюлетина нищо не промени, бяха категорични и двамата.

„Единствената формула за относително стабилно правителство, е между първите две политически сили. Колективният избирател, мъдър или не, отправи своето послание. И то е: създаване на правителство въпреки фрагментацията“, заяви политологът Огнян Минчев. Той подчерта, че има увеличение на антисистемния вот под формата на гласове за „Възраждане“ – от 10% на 13%, което на следващи избори може да нарастне още.

„Стигнахме до още по-твърд паритет между първите две сили. За първата позиция ще трябва да чакаме официалното преброяване на ЦИК“, заяви социологът от агенция „Маркет линкс“ Добромир Живков. „Има известно пренасищане с политическата тематика и може би партиите трябва да се замислят малко повече как да успеят да покажат една по-добра перспектива за страната ни занапред“, заяви Живков.

Ако ПП-ДБ имат първи мандат и излъчат правителство на малцинството с някаква подкрепа, Борисов във всеки момент може да реши и да ги свали. Ще бъдат заложници. По презумпция това означава поредното нестабилно правителство, коментира и Евелина Славкова от „Тренд“.

Шансовете за съставяне на редовно правителство са по-високи, отколкото преди 6 месеца. Но ако не бъде съставено в този парламент – политическата криза ще продължи да се задълбочава, допълни Огнян Минчев.

Още вътрешнополитически новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук