Земетресение Турция
Стотици хиляди сгради бяха струтени или повредени при трусовете

В събота, пет дни след едно от най-тежките природни бедствия в региона, при което броят на загиналите достигна 26 000 души и се очертава да нарасне значително, изтощени спасители извадиха все повече оцелели от развалините на земетресението в Турция и Сирия. Някои спасителни операции бяха прекратени след съобщения за грабежи, пише „Ройтерс“.

Изправен пред въпроси за справянето си с най-опустошителното земетресение в Турция от 1939 г. насам, президентът Тайип Ердоган обеща да започне възстановяването в рамките на седмици, след като заяви, че стотици хиляди сгради са разрушени.

В Сирия бедствието засегна най-силно северозападната част на страната, контролирана от бунтовниците, оставяйки много хора без дом за втори път, след като вече са били разселени от продължаващата гражданска война.

В южния турски град Антакия по улиците лежат чували с тела, а жителите носят маски срещу миризмата на смърт, докато се присъединяват към спасителите, които все още не са достигнали до някои сгради, пише агенцията.

„Навсякъде цари хаос, развалини и тела“, казва един от тях, чиято група е работила цяла нощ, опитвайки се да достигне до университетски преподавател, който ги вика от развалините.

Две германски спасителни организации преустановиха работа, позовавайки се на съобщения за сблъсъци между групи хора и стрелба.

Австрийски екип също преустанови работата си за кратко.

Гизем, спасителка от югоизточната провинция Шанлъурфа, каза, че е видяла мародери в Антакия. „Не можем да се намесим много, тъй като повечето от мародерите носят ножове“, каза тя.

В събота полицаи и войници бяха на крак, за да поддържат реда, като помагаха и за трафика, спасителните операции и раздаването на храна.

Турция съобщи, че около 80 000 души са в болница, а повече от 1 милион са във временни убежища.

Ръководителят на службата за помощ на ООН Мартин Грифитс определи земетресението като най-тежкото събитие от 100 години насам в региона. Той похвали реакцията на Турция, като заяви, че опитът му показва, че хората в зоните на бедствия винаги са разочаровани от ранните усилия за оказване на помощ.

Той прогнозира, че броят на жертвите ще се увеличи поне двойно.

Бедствието се случи в момент, когато Ердоган се подготвя за националните избори, насрочени за юни. Популярността му вече спада на фона на рязкото поскъпване на живота и срива на турската валута.

Още преди земетресението вотът се разглеждаше като най-трудното предизвикателство за Ердоган през последните две десетилетия на власт. След бедствието той призова за солидарност и осъди „негативното“ политиканстване.

Хората в зоната на земетресението и опозиционните политици обвиниха правителството в бавна и неадекватна помощ в началото, а критиците заявиха, че армията, която изигра основна роля след земетресението през 1999 г., не се е включила достатъчно бързо.

Ердоган призна, че е имало някои проблеми, по-специално с доставката на помощ в регион, където транспортните връзки са били повредени, но заяви, че впоследствие ситуацията е била овладяна.

Още международни новини – четете тук.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук