Адвокат Александър Кашъмов е експерт в областта на защита на личните данни, свободата на изразяване, правата на човека, противодействие на корупцията и др.
През последните 20 години работи като експерт към Програма Достъп до информация (ПДИ). Член е на Надзорния съвет (Advisory Council) на световния рейтинг на законите за достъп до информация.
ДЕБАТИ.бг потърси адв. Кашъмов във връзка с медийните нападки от страна на сайта ПИК срещу съдия Силвия Хазърбасанова по повод нейно съдебно решение.
Г-н Кашъмов, допустимо ли е в правова държава по този начин да се напада съдът и какво би се случило в някоя западноевропейска държава като Германия или Франция например при подобен случай?
Разбира се свободата на словото и правосъдието са два от най-важните стожери на всяка демокрация, но свободата на словото не може да бъде ограничена и тя не е неограничена. Може по начало, т.е. не е забранено, да бъде критикувано едно решение на съда в умерени рамки, но да бъде нападан съдия е подронване на авторитета на съдебната система, а според практиката и на Европейския съд по правата на човека авторитетът и доверието в съдебната система са едни от най-важните ценности на демократичното общество. В този смисъл това е едно много сериозно предизвикателство, каквото смятам, че не може да бъде търпяно със сигурност в никоя демократична държава. Дали е Франция, Германия, Великобритания или САЩ, независимо че това са държави със силен стандарт на върховенството на закона и призната свобода на словото, не би се търпяло подобно поведение. В някои от тези държави посегателство по отношение на авторитета на съда се наказва изключително сурово, като може да стига и до затвор.
Какви действия може да предприеме съдия Силвия Хазърбасанова, за да се защити и може ли медията да бъде наказана?
При всички положения това, на което сме свидетели, не е просто неоснователна критика или критика, която прекрачва някакви граници. Говорим за форма на тормоз, която засяга, доколкото разбирам, различни нейни лични права, но също така и интегритета на съдебната система. Така че и според нашия закон могат да бъдат предприети мерки от нейна страна. Пак казвам, за мен този случай е емблематичен, защото фактът, че една медия си позволява такова поведение означава, че или не се познава силата на закона, или тя не е толкова голяма. Това би било повод Народното събрание вместо да се опитва да налага намордник на медиите, каквито проекти знаем, че са внесени, да помисли за това как да стабилизира авторитета на съдебната система.