Бойко ПангеловПоредните президентски избори в Русия са насрочени за март догодина, предизборната кампания официално се открива само след месец. А още не е ясно дали ще се кандидатира за поста сегашният държавен глава Владимир Путин, когото всички анализатори смятат за стопроцентов бъдещ победител.

Възможно ли е от Москва в един момент да дойде изненадваща, а защо не и сензационна новина?

Националистът Владимир Жириновски ( за шести път, рекорд за Русия, а и за света) , председателят на левоцентристката партия „Яблоко” Григорий Явлински (трето за него участие), популярната тв водеща и актриса Ксения Собчак (дъщеря на първия демократично избран кмет на Санкт Петербург Анатолий Собчак) и още една журналистка и правозащитничка – Екатерина Гордон, бившият кмет на Архангелск Александър Донской, който открито демонстрира хомосексуалната си принадлежност, вече заявиха, че се включват в надпреварата. Ще се появят и други повече или по-малко познати състезатели. Очаква се (за пети път) към тях да се присъедини и лидерът на комунистите Генадий Зюганов, това ще реши на предстоящия си конгрес неговата партия.

Сондажите са еднозначни

Какво показват социологическите изследвания четири и половина месеца преди вота? Всички те, както и по-раншните сондажи, еднозначно сочеха и продължават да сочат за абсолютен и безалтернативен фаворит действащия президент – Владимир Путин.

Според проучване на фонд „Обществено мнение”, извършено на 21-22 октомври сред 3000 души, за Путин са решени да гласуват 67 % от запитаните (в навечерието на предишните президентски избори през 2012 г. готовност да гласуват за Путин тогава изразяваха „само” 49% от анкетираните) . Доверие в него имат още повече – 80% от запитаните, а 81% от тях оценяват положително работата на президента. Последният показател, отбелязват социолозите, от 2015 г. е доста константен и се колебае в рамките на три процента, т.е. оценката за работата на Путин не се влияе дори от важни вътрешно- и външнополитически събития като украинската криза, западното ембарго или военната намеса в Сирия.

Всички реални или потенциални конкуренти, дори най-известните сред тях, изостават с „няколко обиколки”, казано на спортен език. Така за Жириновски биха гласували само 7%, а за Зюганов – 4% от избирателите, сочи изследването на фонд „Обществено мнение”.

Друго проучване, извършено по същото време от „Левада” сред 1600 души, дава малко по-слаби резултати за Путин. Но и с 53-те процента подкрепа той обира гласовете на повече от половината избиратели. Положението на Собчак и Явлински изглежда безнадеждно – те имат по 1% потенциални избиратели, а почти половината от анкетираните дори не са чували за кандидатирането на Собчак. Жириновски и Зюганов също са зле според това изследване – за тях биха гласували съответно 3 и 2 процента.

Къде е интригата?

Така че за същинска надпревара между кандидати едва ли може да се говори, резултатът изглежда предизвестен. Избори’2018 няма да имат състезателен характер, ще ги спечели Кандидатът на властта. Въпросителните са свързани не с това дали, а с каква разлика би спечелил Путин. И дали това ще стане още на първия тур или ще има изненада – балотаж? Защото балотаж евентуално можеше и да има, ако до изборите беше допуснат влиятелният опозиционен кандидат Алексей Навални, но без него това е химера.

Неофициални източници от Кремъл, често цитирани от руски медии, твърдят, че при сегашното положение за добър резултат за Путин би се смятала една негова победа с „2х70%”. Тоест не само да спечели още на първия тур, но и като вземе поне 70% от гласовете при активност от също над 70%. И това би бил един триумфален завършек на ерата му на държавен глава на Русия (на изборите през март 2012 г. той получи 63,60% при активност 65,34%). Всеки по-слаб резултат, твърдят източниците от Кремъл, би се възприел, ако не като загуба, то поне като лъжица катран в кацата президентския мед на Путин.

Операция „Приемник”

Най-големият фаворит за президентския пост обаче продължава да мълчи и не дава никакви индикации за намеренията си. Защо непрекъснато и със загадъчна усмивка отказва да отговори на въпроса ще се кандидатира ли за четвърти път? Ето това подклажда друга интрига – а дали Путин ще бъде Кандидатът на властта на тези избори? Или се крои някакъв стратегически замисъл с още по-далечна перспектива?

Продължителната пауза с номинирането на Кандидата на властта кара някои по-недоверчиви наблюдатели да заподозрат, че в ход може да е хитроумна кремълска операция, целяща Путин целенасочено да „прескочи” тези избори, за да удължи периода на властването си. Да се кандидатира за четвърти и последен път чак през 2024 година, като така на практика ще дърпа конците още цели 12 години.

По-паметливите се сещат, че подобна интрига преди президентските избори през 2012 г. нямаше. Още в края на септември 2011 г. конгресът на „Единна Русия” издигна тогавашния министър-председател Владимир Путин трети път за кандидат-президент. И всичко стана ясно и предсказуемо. Сега е ноември, изборите са на 18 март догодина, а Кремъл още не е обявил решението си. А конгресът на „Единна Русия”, който може да издигне отново Путин, е насрочен за средата на декември, което допълнително удължава интригата. Каква е причината?

Съвсем възможно е руската върхушка да умува върху малко очакван от публиката сценарий, който да удължи напълно легално периода, през който Путин да упражнява върховната власт в страната. Този сценарий би изглеждал така: подготвя се негов „приемник” на президентския пост, като Путин дърпа конците в сянка, след което през 2024 г. отново се кандидатира, печели изборите и властва още 6 години.

Не би ли бил твърде възрастен тогава? Никак дори, отговарят защитниците на тази версия, Доналд Тръмп стана президент на Съединените щати на 71-годишна възраст, а Путин тепърва ще ги е навършил през 2024 г., с неговото физическо здраве тази възраст няма да е проблем.

„Какво да се прави?”

Естествено е, признават и най-големите фенове на сегашния руски държавен глава, че няма как той да управлява вечно. Рано или късно ще му се наложи да се оттегли и тогава с голяма сила ще се зададе вечният философски въпрос на Чернишевски: „Какво да се прави?”. През изминалите двайсетина години всички някак си свикнаха и дори приемат за естествено, че има един стълб, около който всичко в Русия се върти; има един човек, който знае и може всичко, разполага с решения за всякакви проблеми. И това е Путин. Така обаче, смятат мозъците зад Кремълските стени, страната постепенно губи имунитет срещу евентуална рязка смяна на лидера. Няма добре функциониращ механизъм за безболезнена и гладка смяна на властта. И това кара особено едрия бизнес и генералите да се замислят за евентуалната загуба на стабилност и предвидимост.

А може би и самият Путин разсъждава така, кой знае. Тези дни той навърши 65 години, напълно приемлива възраст за политик от такъв калибър. Ако се яви на избори и ги спечели, ще напусне политиката на 71-годишна възраст и всички ще знаят, че това е завинаги. Т.е. само след няколко години вътре в кремълския елит може да започне „вътрешноведомствена война” с неизвестен край и последици, което не се харесва на олигарсите и на висшите военни. Затова Путин ще се оттегли (вероятно отново на премиерския пост), докато подготви своя приемник, който да го смени в далечната 2030 година. А дотогава ще държи нещата под контрол.

В полза на този сценарий е и разпространеното в Русия мнение, че сегашният премиер Дмитрий Медведев, който веднъж беше използван за „резервно колело” на Путин (като президент през 2008-2012 г.) не показа качества и не е подходящ не само за негов приемник, но и за длъжността, която сега заема. Т.е. едно повторно назначаване на Путин за премиер ще позволи Медведев да бъде елегантно отстранен.

Къде в този сценарий се вписва мълчанието на президента? Елементарно, биха отговорили сценаристите, всичко е по план: колкото повече се бави определянето на „приемника”, толкова по-малко време ще имат неговите противници да го атакуват. А техните програми и опорни точки отдавна ще са ясни и известни на публиката и ще им е трудно да ги пренастроят в съответствие с новия и (засега) неизвестен Кандидат на властта.

Така човекът Х ще влезе в предизборната битка с минимални загуби. Нека той се занимава с „вечно втория” Зюганов, с втръсналия Жириновски  или с карикатури като Собчак и бившия архангелски кмет, които превръщат президентската надпревара в лошо шоу. Под достойнството на Путин е да се състезава с тях, той няма място в такава компания.

Всичко написано по-горе, разбира се, са едни  доста фриволни разсъждения. Но кой знае, от Кремъл са долитали какви ли не изненади. Свободните съчинения са оправдани до момента, в който самият Путин се произнесе. Остават още по-малко от 5 седмици.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук