Румен Гечев е роден на 4 октомври 1956 година в Червен бряг.
През 1980 година завършва политическа икономия във Висшия икономически институт „Карл Маркс“, днес Университет за национално и световно стопанство в София, където след това започва да преподава в катедра „Политикономия и военна икономика“.
През 1990 година Румен Гечев става член на БСП и в периода 1995 – 1997 година е заместник-председател на Министерския съвет и министър на икономическото развитие в правителството на Жан Виденов.
След това се оттегля от политическия живот и продължава да преподава в УНСС. През 2013 година отново е избран за народен представител от БСП.

 

Господин Гечев, според Вас дебатът, който беше предизвикан от американския професор Ханке ще повлияе ли на решението за влизане на България в еврозоната?

Би трябвало всяко мнение, което идва от висококвалифицирани специалисти, какъвто е проф. Ханке, да бъде вземано предвид, но няма как един външен експерт да определя политиките на България – само той или българското правителство. Още повече, че аз слушах внимателно неговия анализ. С много от оценките за проблемите в българското правителство и начина, по който то поднесе това решение, съм съгласен, че наистина заслужават сериозна критика.

Има неща, които и аз, и други колеги не сме съгласни. Например, оценката на Ханке, че влизането в еврозоната ще доведе до катастрофа като в Гърция, не почива на никакви факти. Аз бих го запитал откъде и на каква основа прави този извод, след като в еврозоната има 19 страни – не знаем за друга страна, освен Гърция, да са изпадали в такава катастрофа. Разбира се, имаше още три-четири страни, които бяха в затруднено положение, но имаше страни, които запазиха добро финансово състояние.

Така че, самото влизане в еврозоната не предвещава и не означава катастрофа като в Гърция. Но българското правителство не представи никакви разчети защо влизаме в еврозоната сега. Въпросът не е дали да влезем, или не. За влизането в еврозоната има решение и политически консенсус. Но тук споделям и лично мнение, което се споделя от много български и чуждестранни икономисти, че България не е достатъчно конкурентоспособна, за да влезе бързо в еврозоната.

Освен това, през следващите дни, най-вероятно утре, ще станат известни някои факти, които не са в полза на това правителство, по отношение на реалното и фактическо състояние на българската икономика. Най-вероятно утре ще разберете, че ние сме били подвеждани, в това число, били са подвеждани и европейски институции. Нашето положение не е толкова розово, колкото се опитват да го представят управляващите.

Така че, „да” на европейската интеграция, „да” на влизане в еврозоната при подходящ момент и когато България се намира в достатъчно висока конкурентоспособност, както изчакват даже две страни – Швеция и Дания, които са първата десетка на света по конкурентоспособност и даже те не желаят да влязат в еврозоната. Изчакват и Полша, Чехия и Унгария да се приближат до средните показатели на Европа и тогава да влязат в еврозоната.

Въпросът е в какъв момент и при какви условия. Не само според мен, сегашното пришпорване е по политически причини, тъй като след серията скандали, буквално всеки ден, те се опитват да предложат нещо, което да звучи добре политически. Но то, от това правителство, не е икономически обосновано.

Според Вас, ще влезем ли през април в чакалнята на еврозоната?

Вече не мога да ви кажа, защото онази вечер, премиерът Борисов направи две крачки назад. И на честването на 30-годишнина на КНСБ той каза, че след като има противоречие и различни мнения по отношение на еврозоната, и българският народ се притеснява, и след като не е постигнал пълен политически консенсус (аз не знам какво той има предвид под това), България няма да влиза в еврозоната. Така го прочетохме неговото изказване. Тоест, трябва да се пита правителството ние още на пистата ли сме за чакалнята на еврозоната или те за пореден път са си променили позицията.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук