Румен Радев АИКБ

В специално интервю за ДЕБАТИ.бг Румен Радев от Асоциацията на индустриалния капитал в България категорично заяви, че няма никакъв повод да бъде увеличаван обемът на студения резерв, както възнамерява да направи енергийното министерство.

В момента обемът на студения резерв, който Електроенергийният системен оператор е длъжен да поддържа е 600 МВт. Първоначално намеренията на енергийното министерство бяха той да се увеличи почти двойно – до около 1000 МВт. След остри критики от работодателските организации обаче от ведомството решиха увеличението да е драстично по-малко – само с 50 МВт.

В четвъртък от Министерството на енергетиката разпространиха съобщение, в което се казва, че предприятията у нас от месец юли ще могат да участват във формирането на студения резерв. В съобщението на ведомството се казваше още, че е била проведена среща с представители на работодателските организации, но от АИКБ отрекоха да са присъствали. Според Румен Радев единственият представител на бизнеса, който вчера е бил в енергийното ведомство е Константин Стаменов от Българската стопанска камара, която първа разпространи позицията на работодателите срещу увеличаването на студения резерв.

Индустриалните потребители на електроенергия ще могат да участват в осигуряването на студен резерв като периодично и по точно определен график изключват определени мощности. По този начин ще се регулира електроенергийната система и при по-високо потребление няма да се стига до недостиг на ток. В момента студеният резерв се осигурява само от ТЕЦ-овете, като цената му е в пъти по-висока от тази на енергията пазара. Затова работодателите подозират, че с увеличаването на обема на студения резерв се цели да бъдат облагодетелствани точно определени ТЕЦ-ове. Според Румен Радев това е ТЕЦ „Варна”.

Според Радев обаче възможността предприятията да участват в осигуряването на допълнителните мощности ще осигури по-голяма гъвкавост на производството.

„При положение че има предварително изготвен график за изключване на мощности, това ще осигури по-голяма гъвкавост в производствената програма. Най-просто казано не е нужно всички да изключват или да включват мощности по едно и също време, в това е смисълът на регулиране на системата”.

По късно днес работодателските организации ще се срещнат, за да обсъдят предложението на управляващите и индустриалните предприятия да участват във формирането на студен резерв.

Цялото интервю с Румен Радев от АИКБ очаквайте по-късно на страницата на ДЕБАТИ.бг.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук