Румен Радев АИКБ

Румен Радев е енергиен експерт и зам.-председател на една от най-големите работодателски организации в България – Асоциацията на индустриалния капитал в България.

ДЕБАТИ.бг потърси мнението му по повод получената от Министерството на енергетиката информация, че все пак ще има увеличение на обема на студения резерв с 50 МВт и във формирането му от месец юли ще участват и индустриалните потребители на електроенергия, а не както в момента само производителите на ток.

 

Каква е позицията на работодателите относно увеличаването на студения резерв и предложението индустриалните потребители също да имат участие в неговото формиране.

Има една подробност – не сме били на среща вчера в Министерството на енергетиката. Ние все още не сме чули какво точно имат предвид те. Константин Стаменов не ми е потвърдил, че е присъствал, но от него получих коментар, че се предполага 70 МВт да бъдат резервирани с помощта на индустрията – с помощта на регулиране на потреблението.

Нашата позиция е много ясна и последователна в това отношение – за да може да резервирате мощности в системата, не е нужно те да са генерация.

Ние искаме, а това е изискване и на европейската регулация, да се осигури равен достъп, за да не се третира студеният резерв като неправомерна държавна помощ. Изискванията са да има еднакъв достъп до системата за резервиране, както от страна на мощностите, които генерират тока, така и тези, които го потребяват. Управлението на системата за резервиране може да става и чрез активно изискване за допълнителен капацитет за генерация, когато не стига електроенергия, или пък за намаляване на потребление.

Нещо повече – в другите страни участват не само индустриалните потребители, а всички консуматори на електроенергия. Това означава, че имаме регулация дори през населението. За сравнение в Германия се възбуди процедура срещу държавата за неправомерна помощ именно за резервиране.

На второ място няма никакъв аргументиран повод, повтарям никакъв, за увеличаването на обема на резервиране от 500 МВт. Много държа това да стане ясно.  Няма причина за увеличаване на този обем, както те искат в момента, на 650 МВт. Дори участието на индустрията още повече предполага намаляването на резервирания обем.

Защо тогава според Вас се прави това?

Единствено за да може да се добавят някои заинтересовани мощности.

Кои са те?

Предполага се, че става дума за ТЕЦ „Варна”.

По какъв начин точно предприятията ще участват в осигуряването на студен резерв?

Когато се говори за предприятия, за индустрия – с изключване на капацитет. Тук разбира се първо трябва да се уточни какъв ще бъде графикът, по който ще се изключват мощностите. Давам Ви пример: Получавате съобщение, че от Вас се очаква да изключите мощност например 10 МВт от 20:00 часа вечерта до 6 часа на другата сутрин. Т.е имаме резервиране на такава мощност за системата и при необходимост тя може да се разпространи. Преди това обаче трябва да бъде създаден графикът, в който да е записано кога трябва да се случи изключването, за какъв период от време и на каква мощност.

Това как ще се отрази на самите предприятия?

При положение, че има точно определен график, ще има по-голяма гъвкавост в производствената програма. Това е смисълът тук. Най-просто казано не е нужно всички да изключват или пък да включват мощности по едно и също време. Това е смисълът на регулирането на системата. Разбира се трябва да има критична маса. Очевидно тук говорим за някакъв рационален обем.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук