Доналд Тръмп
На снимката: президентът на САЩ Доналд Тръмп

Северна Корея за пореден път беше нарочена, че е спонсор на тероризма, почти едно десетилетие, след като администрацията на Буш извади страната от черния списък, надявайки се да спаси преговорите за ядрената й програма.

Изявлението на Тръмп в понеделник не изненада световната общност. По време на азиатското си посещение по-рано този месец, той даде да се разбере, че ще има допълнителни мерки към най-санкционираната страна на планетата. Въпреки това, решението на американския президент, влиза в разрез с досегашните цели на Вашингтон за възможни преговори по ядрената програма на Пхенян. Включването му в списъка на страните, подкрепящи тероризма, може да го накара да възобнови тестовете с ядрено оръжие и ракети с широк обсег. След редица опити в началото на годината, по неясни причини, Северна Корея ги беше прекратила до септември. Това няма много връзка с натиска, упражнен от САЩ, а по-скоро е резултат от зимния график за военни учения в страната. В тази посока са и данните на южнокорейското разузнаване, което очаква още опити до края на годината. А включването на Северната съседка в негативния списък само ще налее масло в огъня.

Северна Корея, Иран, Судан и Сирия са страните, които според Държавния департамент на САЩ „многократно са подкрепяли международния тероризъм“.  Пхенян, в интерес на истината, отговаря на това определение, но повечето му провинения са със задна дата. През 70-те и 80-те години на миналия век, диктаторският режим отвличаше японци и организираше атаки в Южна Корея.

Списъкът е дълъг и включва: 1968-ма – Пхенян атакува резиденцията на южнокорейския президент; 1976 -та – двама американски войници са убити до демилитаризираната зона, разделяща Северна и Южна Корея; 1983-та – в Бирма са убити южнокорейски дипломати; 2010-та – Пхенян потапя южнокорейски военен кораб, а това, което поставя страната на първо място в списъка на подкрепящите тероризма е бомбардирането на южнокорейския пътнически самолет през 1987-та, когато загинаха над 100 човека. По данни на американското разузнаване, от 1961-ва до сега със Северна Корея се свързват с над 1300 инцидента, в резултат на които са загинали 89 американци, 578 южнокорейци и 887 севернокорейци.

От друга страна и не малко други държави отговарят на подобен критерий и не са в черния списък. Тръмп е критикувал подкрепата на Пакистан към международни терористични групи, но страната не е в листата.

Включването в списъка, както и изваждането от него е политически ход. През 2008-ма Северна Корея беше изтрита, но не защото спря да подкрепя тероризма, а за да се улеснят преговорите за разоръжаването й. По подобен начин през 2015-та Куба беше премахната от листата, след като прекара над 30 години в нея. Причината за това решение беше, че тя не подкрепя тероризма от години.

Два скорошни инцидента обаче дават повод за връщането на Северна Корея сред страните, подкрепящи тероризма.

През февруари агенти на Северна Корея убиха Ким Чен Нам, братът на Ким Чен Ун на летището в Млайзия. След това загина американският студент Ото Вармбайер, който беше осъден на 15 години трудов лагер за кражбата на плакат, съдържащ пропаганда от хотела, в който беше отседнал като турист. Вармбайер беше върнат в САЩ през юни в кома и почина малко по-късно.

Администрацията на Тръмп изпращаше смесени сигнали към Северна Корея. Първоначално президентът заяви, че възнамерява да води преговори с Пхенян, но при последното си посещение в Южна Корея, той сякаш промени решението си и остави Северна Корея да направи първата крачка. А решението да включи страната в негативния списък изглежда все повече като политически жест.

Включването в листата на подкрепящите тероризма държави, предвижда четири вида санкции: 1) Отказ на САЩ от оказване на военна помощ; 2) Забрана за износ и внос на оръжие; 3) Контрол върху износа на определени стоки; 4) Различни финансови рестрикции.

Вече предприетите мерки срещу Пхенян заради ядрените и ракетнита й програми и обхващат фирми и лица, които извършват дейност в страната, включително ограничена е и търговията с Китай. Действат международни забрани за продажба на военно оборудване, на луксозни и други стоки, като се цели отслабване на финансовата система на режима на Ким.

Критиците на Буш считаха, че изваждането на Северна Корея от списъка е прибързано и това се оказа вярно няколко години по-късно, когато страната се върна към старите си навици.

Вероятно администрацията на Тръмп се опитва да принуди Северна Корея да седна на масата на преговорите, отправяйки послание, че ако това не стане, ограниченията ще бъдат засилени. Но за страна, в която законите на нормалната логика не действат и която по думите на руския президент Владимир Путин „ще яде трева, за да постигне ядрен капацитет“, санкциите са още една причина за липса на доверие към Запада.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук