Срещата за Калиакра, свикана спешно от премиера Бойко Борисов, за решаване на екоказуса Калиакра приключи с решение: да се актуализира и преправи Планът за управление на защитените зони в екозона Калиакра, за да бъдат отчетени всички гледни точки и интереси.

Бойко Борисов изиска в началото на форума да бъде намерено конструктивно и бързо решение по казуса с района на Калиакра. Очаквам да може да имаме решение след днешната среща. Предлагам да не се връщаме назад в тази една седмица. Разговарял съм с тримата кметове, общински съвети, представители на различни гилдии. За мен не е безразлично, когато трима кметове, заедно със своите съветници, се направят, че този проблем го няма. Помолих всички страни да се върнем стъпка назад и да проведем днешния разговор.

Затова казах, че спираме за един или два дни заповедта на екоминистерството, да се съберем и да кажем дали този текст става или не става, изложи своята позиция премиерът, който инициира многостранната среща за екоказуса Калиакра. 

Справка на Дебати.бг още в деня на големите бунтове в Балчик, Каварна, Шабла до Дуранкулак, показва, че цитираната заповед на екоминистъра Нино Димов от 28 юни, след която се разрази августовският екоскандал, е ограничена „за забрана за земеделска дейност на територията на защитена зона „Комплекс Калиакра”.

Тя засяга единствено предварително спиране на определени дейности на територията на природно местообитание 62СО Понто-сарматски степи – тесен пояс от защитена по Натура 2000 зона „Комплекс Калиакра“. Именно тази заповед за степите е била спряна ден преди да влезе в действие, след публикуването й в  ДВ, от премиера Борисов.

Заповед и решение за защитените зони като цяло няма, има само предпроектни разработки, обръщат внимание екоекспертите. От Сдружението за дива природа „Балкани“ уточняват, че при липса на заповед за защитените зони, не може да има и коректен план за управление на защитените зони.  Именно той би трябвало да се актуализира, според днешното заседание при премиера.

Борисов подчерта изрично на днешното заседание, че Брюксел очаква да консултират всички текстове максимално бързо. И обясни :

„Ние сме осъдени и минимумът, който трябва да се приеме, са тези осъдителни точки. Къде бъркам? От едната страна има едни интереси, от другата други. Всички тези хора там са със своя бизнес и поминък. Нещата тръгват още от 2001 г. сигурно. Ще загубим много време и няма да стигнем до никъде, ако се връщаме в миналото“.

Премиерът каза още: 

Днес трябва да се реши какъв да е текстът на заповедта, в противен случай решението по осъждането на България остава, плащаме по 20 000 евро на ден.

Проблемът на Калиакра не е в Брюксел, не е и в Натура, а в начина, по който са определяни границите на земите, коментира преди това министърът на околната среда и водите Нено Димов. Каза, „че ще има работещо решение, когато се съхранява природата по европейски и български начин“. Проблема на Калиакра той описа едновременно „в начина, по който са определяни границите на земите и в липсата на работещи механизми през годините“.

„Планът за управление не е нещо, което измисля министър. То е резултат от сериозни усилия, които трябва да бъдат общи. Искам да направим нещо трайно и работещо, а не нещо, за което хората ще спорят с години. Отмяната на заповедта, която издадох, носи след себе си риск“, продължава да твърди Нено Димов.

Междувременно от организацията „За да остане природа в България“ поискаха оставката на Нено Димов.

„Коалицията от неправителствени организации и граждански групи „За да остане природа в България“ изразява солидарността си с жителите на общините Каварна, Шабла и Балчик, които са разтревожени за поминъка си вследствие на криза, която, подчертава организацията, е генерирана от Министерството на околната среда и водите.

Министър Нено Димов е лично отговорен за объркващите и откровено манипулативни сигнали, изпратени от ведомството му и следва незабавно да бъде освободен от поста. Неадекватната комуникация на МОСВ успя да накара хората да повярват в нещо толкова абсурдно, като това, че дейности като земеделие и риболов ще бъдат забранени в Добруджа, пишат еколозите. Техните обвинения са срещу „тежката некадърност на екоминистерството и на екоминистъра“ – предпоставка и за злонамерени, манипулативни акции и кампании.

Освен тежка некадърност на екипа на министерството тук прозира и явна злонамереност – да се всее паника у местното население, която да се използва за разправа с природозащитните организации и учените, в защита на интересите на шепа големи инвеститори закононарушители, категорични са експертите.

Освен че цели пълното застрояване на Черноморието, „тази политика е и антиевропейска, чрез фалшиви информации създава настроения срещу Европейския съюз“, се посочва в становището, изпратено до медиите.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук