Социалната драма слезе от екрана и тръгна с плакати по улиците. Масова стачка залива Холивуд и не се очертава да прилича на романтична комедия.
Актьорите в киното и телевизията се присъединиха към сценаристите и обикалят из Меката на киното, викайки лозунги, а не реплики.
Стачката спира работата по стотици филми и сериали, включително огромни продукции с многомилионни бюджети. Исканията са за условията на труд, като актьорите искат права, подобни на тези на работниците в други сектори.
Стачка на актьорите и сценаристите едновременно не е имало от 63 години насам. Повече от 11 хил. сценаристи вече спряха да щракат по лаптопите и искат по-добри хонорари. Присъединяването на над 160 000 членове на актьорските синдикати ще означава спиране на снимките на всички филмови продукции и сериали на големите студиа.
Сценаристите стачкуват 8-а седмица. Там проблемът са парите от стрийминг услугите и тяхното разпределение. Ще има и сериозна стачка на актьорите. Имаме синдикат, в който 90% от хората и без това нямат работа. И си казват: Стачка? Защо не. Аз и без това нищо не правя”, обясни през смях Самюъл Л. Джаксън.
Снимките на популярни сериали като „Странни неща“ и „Историята на прислужницата“ вече спряха. Новите сезони на телевизионните сериалите обикновено започват през септември и големите телевизии вече готвят програмни схеми, в които да ги заместят с различни реалити формати.
Без актьори не могат да заснемат нищо. Даже не могат да снимат реклама на това, което вече са заснели. Заедно не сме стачкували от 1960 г. Ще го усетят всички в индустрията“, заяви Майк Нелсън, член на гилдията на актьорите.
Студиата, естествено, критикуват стачката. Казват, че са предложили значително подобряване на условията на труд. Актьорите и сценаристите обаче искат по-високо базово заплащане. Настояват още работодателите да покриват поне част от пенсионното и здравно осигуряване. Проблем са и компютърно генерираните образи. Актьорите казват, че лицата им може да бъдат използвани без разрешение и без да им се плати.
Стачката идва в момент, в който гиганти като Дисни, Комкаст, NBC Юнивърсал и Парамаунт вложиха стотици милиони в стрийминг услуги, които още не са започнали да им носят печалби.
Още новини за култура – четете тук