Това, което заварих беше хаос. Колкото повече работим и се заравяме в проблемите на секторите, намираме повече от хаос, намираме по-скоро един системен безпорядък и липса на правила. Това заяви служебният премиер Стефан Янев по време на заседанието на Министерски съвет.

Основната тема на брифинга е обобщен анализ и отчетност на работата на кабинета до момента.

Демонстрациите на гражданите показаха зрялост на демократичния процес в България, но показаха и стремеж за промяна, която ще даде възможност на гражданите да усетят и разберат, че те са водещи по отношение на политическия процес, на партиите, те определят дневния ред на партиите.

По думите му служебното правителство демонстрира кураж да представи реалистичната картина.

Рашков: Чистка няма

Чистка няма, освободените се броят на пръстите на едната ръка. Това заяви вътрешният министър Бойко Рашков.

Задават се честни избори за всички български граждани. За това уродливо управление в нашата страна, МВР няма вина, допълни той.

Той акцентира, че има разследване на Антикорупционният фонд, което показва къде има наблюдаван вот.

На първо място се сочи Бургас, Кърджали, Благоевград, Стара Загора и други. На предходните избори преди тези на 4 април, в МВР са осъществени няколко разследвания за продажба на гласове. Не са разкрити престъпления от управляващата партия, имаме няколко дела, които се отнасят за продажба на гласове от други партии. В една служба от МВР, в която извършваме проверка открито са лозунги на ГЕРБ.

Той изрази и съмнения за работата на МВР.

Съмнявам се дали служба в МВР би работила коректно по закон срещу политическите престъпления, свързани с изборите. Те едва ли биха защитили правото на всеки български гражданин да гласува за този, за когото иска, коментира още Рашков.

Рашков каза, че най-голямият приоритет е вземането на всички мерки за честни избори. Създаден е щаб, който се ръководи от главния секретар на МВР. Изградени са структури по места, които ще си взаимодействат. Към 11 юни са получени общо 9 сигнала за изборни престъпления.

Кацаров: Лошите резултати в борбата с COVID са заради лошо управление

Лошите резултати, които отчитаме в борбата с пандемията се дължат на недоброто състояние на здравната система като цяло и лошото управление на кризата. Страната ни беше последна по брой тестове, първа по смъртност, последна по ваксинации. Това беше коментарът на служебния здравен министър Стойчо Кацаров.

Не заварихме общ план за диагностика и лечение на COVID-19. С това се заехме първо.Променихме логистиката по снабдяване на ваксини. Няма как да имаш добри резултати с ваксинации, ако личните лекари трябва да пътуват километри. Дадохме приоритет за ваксиниране на възрастните хора, добави Кацаров.

Той допълни, че има добра новина – намаленият брой на заразените. Очаква се следващата седмица страната ни да влезе в зелената зона според критериите на ЕК. Ваксини са осигурени за населението и за 2022, и за 2023 година.

Започнахме промени в здравната система. Здравната система и без COVID се нуждае от промяна. Успях да постигна съгласие с НЗОК, БЛС да започнат преговори за промени в условията и реда за оказване на медицинска помощ. Предприех промени в правилника на МЗ. Създаваме нова дирекция – дирекция за правата на пациента, съобщи още служебният министър.

Има стремеж за максимално гъвкавост в контекста на новия туристически сезон.

Гълъб Донев: Бизнесът може да е спокоен

Основна цел в работата на МТСП е насочена с грижа и мисъл за гражданите на България. Прието е решение за продължаване на добавката от 50 лева за всички пенсионери – това са около 2 088 000 пенсионери. Това заяви социалният служебен министър Гълъб Донев, който също взе участие в срещата.

В скоро време предстои МС да приеме решение за увеличение на пенсиите на 1 245 000 пенсионери с 5%, така че да бъдат осъвременени пенсиите, отпуснати до 31 декември 2020 г. Продължаваме с мисъл за уязвимите групи, чиито доходи са под линията на бедност, продължава патронажната грижа.

Безработицата продължава да намалява – към днешна дата на годишна база намалението е с над 37%. Нивото е около 5,4% към момента. Това е добър знак, посочи Донев. Заетостта се подобрява. От 1 юни стартират 28 програми за заетост, имаме над 2800 работни места, които ще бъдат заети от хора с дългосрочна безработица по тези програми, хора над 55 г. възраст и младежи без професии и квалификация, каза той.

Той увери, че българският бизнес може да е спокоен, въпреки индикациите, които имаме, че икономиката вече е на етап на възстановяване.

Асен Василев: Половината държавен ресурс е минавал през „инхаус“ поръчки

Имаме изпреварваща събираемост, очакваме да съберем повече в бюджета, отколкото е предвидено коментира министърът на финансите Асен Василев при отчета на свършеното от кабинета от началото на встъпването му в длъжност.

„Наваксваме с изоставанията в Агенция „Митници“, увери още Василев.

Той като пример за липса на контрол ситуацията в терминал „Росенец“, където е заварил щатна численост от 7 митнически служители, които трябва да правят 24-часови смени. „Там има един митнически служител в даден момент от времето, максимум двама, ако се засекат докато единия си тръгва. Това вече е преодоляно. Увеличен е щатът на Агенция „Митници“, вкарани са колеги от НАП, от „Гранична полиция“, така че в момента имаме комбинирани екипи, които установяват ефективен контрол над най-голямото пристанище за внос на нефтени продукти в България“, обясни финансовият министър.

Асен Василев обяви като приоритет и затегнатия контрол върху т. нар. „инхаус“ (директни) поръчки.

„През последните 4 години, вместо да се използва Законът за обществените поръчки и да се спазват правилата по възлагане, горе-долу половината държавен ресурс е минавал през „инхаус“ поръчки. Те са непрозрачни, при тях фирмите директно се договарят с частни подизпълнители. Не минават по Закона за обществените поръчки, през тръжни процедури и всички други неща, които законодателят е предвидил. Използва се вратичка в закона, която е за спешни и неотложни случаи и това се превърнало в порочна практика“, категоричен бе служебният финансов министър.

Той коментира още, че за въпросните поръчки дори няма публична информация, както и че се работи по решение на Министерски съвет, с което силно да се ограничи тази практика. Държавна финансов инспекция ще проверява и големите възложители на обществени поръчки.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук