кохезия, среща

В Прага днес се събраха лидерите на 17-те държави членки на ЕС, които формират групата „Приятели на кохезията“, за да изпратят силно послание за значимостта на кохезионната политика поради наближаването на последната фаза от преговорите на Многогодишната финансова рамка (МФР) за периода 2021-2027 г. Приетата заключителна декларация отразява опасенията на страните-бенефициенти на кохезионния фонд от съкращения в ебробюджета, които може да засегнат парите, получавани по това направление.

Германия, Европейската комисия и сегашното финландско председателство на Съвета на ЕС предложиха намаляване на размера на Кохезионния фонд и въвеждане на условия, които ще определят предварително областите, където да отиват инвестициите. По-строгите правила за кохезионна политика обаче на са по вкуса на страните – бенефициенти.

„Кохезионната политика представлява ключов инструмент за инвестиции
на ЕС. Тя подпомага реалното сближаване на регионите и държавите членки в
Общността, както и функционирането на вътрешния пазар, увеличаването на
растежа, конкурентоспособността, създава заетост, улеснява преминаването към
нисковъглеродна икономика“ – записаха в декларация българският премиер Бойко Борисов и още 16 лидери на държавите от групата, съобщава правителствената пресслужба.

В документа се изтъква, че Кохезионната политика трябва да продължи да
се базира на целите, както са посочени в Договора за функционирането на ЕС, като в същото време тя е важно средство за справяне с новите предизвикателства – включително климатичните промени, индустриалната трансформация и демографските въпроси. Поради това е от жизнено важно значение да се запази нивото на финансиране на Кохезионната политика до размерите от Многогодишната финансова рамка (МФР) 2014-2020 г. в реално изражение, се акцентира в Декларацията от Прага. Според лидерите на 17-те държави от ЕС, които я подписаха, значителните съкращения в бюджета, включени в предложението за МФР 2021-2027 г., крият риск да се попречи на изпълнението на важните за ЕС цели.

В този контекст се подчертава, че гъвкавостта във фазите на програмиране и прилагане е предпоставка за гарантиране на гладкото, ефективно и ефикасно протичане на Кохезионната политика. В документа се посочва също, че трябва да се осигуряват едновременно благоприятна среда за бенефициентите и адекватна степен на гъвкавост, за да могат регионите и държавите членки да изпълнят своите приоритети. Така те ще могат и да отговорят на нуждите си от инвестиции като се отчитат различните им икономически условия. Този подход трябва да бъде отразен в прилагането на целите на Европейския семестър в рамките на Кохезионната политика, се изтъква в Декларацията.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук