Строителният бранш поиска от кабинета възобновяване на икономиката. Бизнесът иска да бъде възобновено санирането на сградите, което се плаща от държавата. Според бранша това би осигурило заетост на останалите без работа хора в условията на настоящата криза, както и на завърналите се у нас 25 хиляди строителни работници от чужбина.
Представителите на строителния бизнес коментираха, че инфраструктурните проекти не трябва да се спират, каквито предложения има с идеята да се разпределят средствата от тях в помощ на засегнатите от кризата хора и фирми.
Напротив, те искат ускоряването и разширяването им, което като „строително цунами“ да изведе страната ни до стабилни нива на икономически ръст.
И още едно предложение на бранша: да отпадне забраната за строителни дейности между 14 и 16 часа или да се прецизира кои дейности с шум над колко децибела да не са разрешени.
САНИРАНЕТО
Заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков каза, че правителството обмисля дали да рестартира спряната национална програма за безплатното саниране на панелките. Мярката ще се счита като антикризисна и ще се финансира с 1.6 млрд. лв., които обаче към момента липсват.
„Обсъждано дали да са от бюджета или заемни средства, но това ще създаде устойчива заетост в малките и средни предприятия. Обмисля се механизъм за възобновяване на програма и приемане на критериите за финансиране на проектите и за избор на фирмите, които да участват нови правила по ценообразуване и референтни цени по дейности“, каза зам.-регионалният министър.
Нанков обясни, че е възможно да се възобнови програмата за саниране, чрез финансиране на 3250 проекта за саниране на сгради, които са подали документи и са били на фазата одобрение на средствата, когато тази мярка бе прекратена.
„При рестарт на санирането около 150 хиляди могат да започнат работа, а това ще има мултиплициращ ефект върху общо половин милион души”, отбеляза Николай Николов.
ПЪТНИТЕ ПРОЕКТИ
Заместник-министърът успокои бранша, че работата по задействаните вече пътни проекти ще продължи, а до края на годината ще бъдат обявени и обществени поръчки за 700 млн. лв. за изпълнение на ВиК проекти, финансирани по оперативната програма „Околна среда“ 2014-2020.
Отделно държавният ВиК холдинг, чийто капитал е 1 млрд. лв., ще обявява поръчки за водна инфраструктура и през тази и следващата година това ще е основен акцент в строителния бранш, по думите на зам.-министъра. Той допълни, че в момента са ускорени плащанията към строителите, за да може и те да се разплащат с контрагентите си – доставчици на услуги.