Волейболистите от националния отбор на Сърбия поднесоха може би най-голямата изненада на започналото Европейско първенство в Полша. Плавите буквално шокираха домакините от Дружина полска и ги биха с убедителното 3:0 (25:22, 25:22, 25:20) в мача на откриването от Група А, игран пред над 65 000 екзалтирани фенове на Националния стадион във Варшава.

Така момчетата на Никола Гърбич направиха сериозна крачка към директно класиране за 1/4-финалите на шампионата. Във вторите си срещи на турнира Сърбия ще играе срещу отбора на Естония, който по-рано тази вечер затрудни максимално, но отстъпи на Финландия с 2:3, докато Полша ще излезе срещу „Суоми“. Мачовете са в събота (26 август) от 18:30 и 21:30 часа българско време.

Първата точка в мача бе за домакините след ас на звездата Бартош Курек, след което първото техническо прекъсване дойде при 8:5 за Полша. Сърбия, обаче, се върна в гейма и намери правилните решения да играе пред такава невероятна публика.

Плавите видимо изглеждаха твърдо решени да не допускат нова тежка загуба с 0:3 от поляците, както стана в мача на откриването на Световното първенство през 2014 година на същото място.

Полша Сърбия

Въпреки многобройните опити на червено-белите да стопят изоставането си и подкрепата на публиката, първия гейм отиде в сметката на Сърбия – 25:22 след атака на Неманя Петрич.

Полша реагира веднага и поведе във втората част с 5:2 и отново с 8:5. Като дежа вю се повтори ситуацията от първия гейм, и Сърбия заигра значително по-добре, а блокадата им бе непробиваема като стала.

Все пак, Дружина полска излезе напред в резултата при 22:20 след атака и ас на капитана си Михал Кубяк. Последва обрат и 23:22 за плавите. В крайна сметка полската публика замлъкна за втори път след ново 25:22 за Сърбия.

След 10-минутната почивка, сърбите дръпнаха с 5:3 в третия гейм. Въпреки усилията на феновете да вдигнат своите любимци и наставленията на селекционера Фердинандо Де Джорджи, Сърбия продължи да води до 13:10 и 16:11.

Последва малко чудо, като Полша успя да изравни при 18:18 и запази надежди за нещо повече. Сърбия обаче не показа милост и спечели с 25:20 и 3:0 пред над 65 000 зрители на Националния стадион.

Най-полезен за сръбския тим бе капитанът Неманя Петрич с 15 точки (1 блок, 2 аса, 50% ефективност в атака и 25% позитивно посрещане), а Дражен Лубурич добави още 13 точки (1 блок и 50% ефективност в атака) за победата.

За Дружина полска Михал Кубяк (2 блока, 41% ефективност в атака и 57% позитивно посрещане) и Давид Конарски (2 блока и 35% ефективност в атака) завършиха с 11 и 10 точки.