Йенс Столтенберг, НАТО, военно нападение
на снимката: Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг

Светът се намира в „окаяно състояние“ поради безброй взаимосвързани предизвикателства, сред които изменението на климата и войната на Русия в Украйна, които се „натрупват като коли при верижна катастрофа“, заяви ръководителят на ООН на срещата на Световния икономически форум в сряда.

Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш отправи мрачното си послание на втория ден от елитната среща на световни лидери и корпоративни ръководители в швейцарския ски курорт Давос, предаде „Associated Press“.

Заседанията придобиха мрачен характер, когато се появи новината за катастрофа на хеликоптер в Украйна, при която загинаха повече от дузина души, включително вътрешният министър на Украйна и други официални лица. Вижте повече.

Председателят на форума Борге Бренде поиска 15 секунди мълчание, а украинската първа дама Олена Зеленска попи сълзите си, като нарече това „още един много тъжен ден“, след което каза на присъстващите, че „можем да променим тази негативна ситуация към по-добро“.

Украинският президент Володимир Зеленски трябваше да направи обръщение към конклава чрез видеовръзка, тъй като украинската делегация, включваща съпругата му, настоява за повече помощ, включително оръжия, от международните съюзници за борба с Русия.

Малко преди Зеленски говори германският канцлер Олаф Шолц, който на въпроса защо не е изпратил танкове в разкъсваната от война страна, повтори, че Германия е един от най-големите доставчици на военно оборудване за Украйна, веднага след САЩ и Великобритания.

Въпреки че Германия е предоставила системи за противовъздушна отбрана и бронетранспортьори, Шолц – единственият лидер, който присъства в Давос от Групата на 7-те най-големи икономики – е подложен на натиск да изпрати танкове в помощ на Украйна, пише изданието.

Гутериш заяви, че „най-сериозните нива на геополитическо разделение и недоверие от поколения насам“ подкопават усилията за справяне с глобалните проблеми, сред които са и задълбочаващото се неравенство, кризата с разходите за живот, предизвикана от нарастващата инфлация и енергийната криза, продължителните последици от пандемията COVID-19, нарушенията във веригите за доставки и др.

Той открои изменението на климата като „екзистенциално предизвикателство“ и заяви, че глобалният ангажимент за ограничаване на повишаването на температурата на Земята до 1,5 градуса по Целзий „почти се изпарява в дим“.

Гутериш, който е една от най-откровените световни фигури по въпросите на изменението на климата, се позова на неотдавнашно проучване, според което учени от Exxon Mobil са направили забележително точни прогнози за последиците от изменението на климата още през 70-те години на миналия век, дори когато компанията публично се е съмнявала, че затоплянето е реално.

„Миналата седмица научихме, че някои производители на изкопаеми горива са били напълно наясно през 70-те години на миналия век, че основният им продукт изпече нашата планета“, каза той в речта си.

Критиците поставят под въпрос въздействието на четиридневната среща, на която политици, изпълнителни директори и други лидери обсъждат световните проблеми и сключват сделки в кулоарите, но на която е по-трудно да се измерят конкретни действия. Природозащитниците, например, се възмущават от изхвърлящите въглеродни емисии частни самолети, с които пристигат големите личности на събитието, което дава приоритет на борбата с изменението на климата.

През втория ден правителствени служители, корпоративни титани, учени и активисти участваха в десетки панелни сесии по теми, обхващащи метавселената, зелените политики и изкуствения интелект.

С наближаването на годишнината от войната, Украйна заема централно място, а първата дама Зеленска настоява участниците да направят повече за подпомагане на страната ѝ в момент, когато заради руската инвазия умират деца, а светът се бори с продоволствената несигурност.

Катастрофата допринесе за още по-голяма трагедия, след като през уикенда руски ракетен удар удари жилищна сграда в югоизточния украински град Днепър, убивайки десетки хора в едно от най-смъртоносните единични нападения от месеци насам, пише „Associated Press“.

Гутериш не беше оптимист, че войната, която се води на по-малко от 1000 км от Давос, може да приключи скоро.

„Ще има край на тази война. Има край на всичко. Но не виждам края на войната в близко бъдеще“, каза той. Дълбоките исторически различия между Русия и Украйна затрудняват намирането на решение, основано на международното право и зачитащо териториалната цялост, добави той.

Столтенберг: Ако искаме мирно решение чрез преговори утре, трябва да осигурим повече оръжия днес

Украйна се нуждае от „значително увеличение“ на въоръжението в ключов момент от руската инвазия и тази подкрепа е единственият начин за постигане на мирно решение чрез преговори, заяви генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг.

Ръководителите на отбранителните структури на около 50 държави и на Организацията на Северноатлантическия договор (НАТО) ще проведат разговори в германската военновъздушна база „Рамщайн“ в петък – последната от поредицата срещи, откакто руските сили нахлуха в Украйна преди близо 11 месеца.

„Това е ключов момент във войната и необходимостта от значително увеличаване на подкрепата за Украйна“, заяви Столтенберг в интервю за „Ройтерс“ в кулоарите на Световния икономически форум в Давос, Швейцария.

„Ако искаме мирно решение чрез преговори утре, трябва да осигурим повече оръжия днес“.

Очаква се фокусът в Рамщайн да бъде не върху това какво ще предоставят Съединените щати, а върху това дали Германия ще отмени противопоставянето си на изпращането на своите бойни танкове „Леопард“ в Украйна или поне ще одобри прехвърлянето им от съюзнически държави.

Столтенберг остана предпазлив по темата, като заяви, че консултациите продължават, въпреки че приветства британското решение да изпрати танкове Challenger в Киев, пише „Ройтерс“.

Освен от танкове, Столтенберг заяви, че Украйна се нуждае от повече системи за противовъздушна отбрана, но също така и от боеприпаси, резервни части и възможности за поддръжка, за да гарантира, че съществуващите оръжия ще продължат да функционират.

Той заяви, че през последните седмици ситуацията по бойните фронтове се е стабилизирала, но че продължителните ожесточени боеве в източния град Бахмут показват колко е важно да се осигурят повече оръжия в подкрепа на Украйна.

През последните седмици Русия се съсредоточи върху Бахмут, като миналата седмица заяви, че е превзела миньорския град Соледар в северните покрайнини на града.

„(Руският) президент (Владимир) Путин не е показал никакви признаци, че се готви за мир, и затова трябва да разбере, че не може да спечели на бойното поле“, добави Столтенберг.

Още международни новини – четете тук.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук