Светослав Малинов
Светослав Малинов

С оглед  на Договора Евратом, рестартът на „АЕЦ Белене“ е нов проект. Българското правителство  изпраща послание към обществото и инвеститорите, че има одобрение, но ЕК обяснява, че проектът не е одобрен, коментира за „Дебати“ Светослав  Малинов, евродепутат от „Демократична България“.

През септември той зададе два парламентарни въпроса с искане за писмен отговор до Европейската комисия. Първият беше за решението на управляващите да възобновят проекта АЕЦ „Белене“, а вторият– за новите изисквания за изграждането на атомни електрически централи в ЕС, приети след аварията в АЕЦ „Фукушима“.  Европейската комисия отговори тази седмица и на двата въпроса.  Институцията е категорична,  че рестартът на АЕЦ „Белене“ не е съгасуван и че тепърва подлежи на одобрение.

Дали Теменужка Петкова добросъвестно е обяснила на инвеститорите, че освен липсата на държавна гаранция, проектът тепърва подлежи на одобрение от ЕК, реторично запита Малинов.

„Ще е много непочтенно“, допълни той, „ако това, че проектът е в начална фаза, не е заявено на инвеститорите от самото начало. При положение, че няма държавни гаранции и че тепърва ще се одобрява от ЕК, проектът за рестарт на „АЕЦ Белене“  е неосъществим“, счита Малинов. „При тези условия, искам да видя кой е инвеститорът или банката, която ще даде пари“, запита той. По думите му активността на управляващите е свързана с популярността на темата и с очакването да им донесе гласове (на  предстоящите европейски избори).  „Проектът е абсурден и изобщо не съществува, ще се строи в сеизмична зона. В това Народно събрание обаче, рестарътт на АЕЦ“ Белене“ няма опозиция. Мисля, че смисълът е да се отклони обществен ресурс“,  продължи Малинов. „Фактът, че един евродепутат задава въпрос, на който правителството се прави, че знае отговора, означава, че се прикрива истината. Вероятно ще стане ясно, че правителството въобще не е възнамерявало да започне строежа, а само да сложи начало на разговора за проекта и да стартира първоначалните дейности, т.е. да отклони средства за един мъртъв проект“.

Днес пред  БНР енергийният министър Теменужка Петкова обясни, че правителството не е искало одобрение от ЕК, защото не знае дали ще бъде избран инвеститор. С това тя даде да се разбере, че не е налице твърдо заявен интерес от нито една компания. „Ние трябва да проведем процедурата за избор на стратегически инвеститор, да видим дали ще има интерес към проекта и ако се стигне до създаване на компания, до възможност за реализация на проекта, то тогава тези инвеститори, които са в дружеството, трябва да подадат информация до Европейската комисия, че са настъпили промени в инвестиционния проект“, обясни Петкова и каза, че след това Комисията ще направи своите анализи и проверки. Така рестарта на АЕЦ „Белене“ все повече започва да прилича на игра със спагети, при която известно количество спагети се хвърлят към тавана, за да се види какво ще се залепи.

До момента потенциален инвеститорски интерес е заявила само китайската ядрена корпорация (CNNC). Доставката на оборудването, обаче е по-интересна за големите ядрени компании. Освен китайската ядрена корпорация (CNNC), са заявили оборудване за АЕЦ „Белене“ искат да продадат още френската „Фраматом“ (бившата Areva) и руската „Атомстройекспорт“, която ни осъди за спрения през 2012 проект. Въпреки че НЕК заплати 1.2 млрд. лв., руската компания е доставила само единия от двата реактора. Защо управляващите не си искат втория реактор, каква е неговата съдба и защо не свой ред не съдим „Атомстройекспорт“ – е само загадка.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук