Световният печат е авторска рубрика на ДЕБАТИ.бг, която отразява водещите новини в едни от най-известните и престижни световни издания. В нея на един адрес можете да откриете най-важното от международната сцена.
„Ройтерс“: Случаите на COVID-19, регистрирани в Източна Европа, достигнаха 20 милиона
Броят на заразените с коронавирус, регистрирани досега в Източна Европа, надхвърли 20 милиона в неделя. Регионът се бори с най-тежката вълна на вируса от началото на пандемията.
Държавите в региона имат най-ниските нива на ваксинация в Европа, като по-малко от половината от населението е получило единична доза. Унгария е начело на ваксинацията в региона, като 62% от населението е получило поне една доза. Ваксинираните жители на Украйна с поне една доза са само 19%.
Инфекциите в региона непрекъснато нарастват и сега са средно около 83 700 нови случая на ден. Това е най-високото ниво от ноември миналата година. Въпреки че представлява само 4% от световното население, 20% от всички нови случаи в световен мащаб са в Източна Европа. Според анализ на Ройтерс, три от първите пет страни с най-много смъртни случаи в света са в Източна Европа – Русия, Украйна и Румъния.
Социалните събирания на закрито след премахването на ограниченията, води до нарастване на инфекциите с COVID-19 в много страни в Европа, каза в четвъртък директорът по спешни случаи на СЗО Майк Райън.
Тъй като вълната от инфекции се засилва, много хора в Източна Европа се разкъсват между предизвикателството и съжалението, че не са били ваксинирани. Стотици протестираха в София и други градове срещу задължителните сертификати, които влязоха в сила в четвъртък, ограничавайки достъпа на неваксинираните до много закрити обществени пространства. Проучване на Европейската комисия, Евробарометър, показва, че един от всеки трима в повечето страни в източната част на ЕС не вярва на здравната система, в сравнение със средно за блока от 18%.
Повече от 40% от всички нови случаи от Източна Европа, са в Русия. 120 души дават положителна проба на всеки пет минути, според анализ на Ройтерс. Здравната система на страната работи под голямо напрежение, каза здравният министър Михаил Мурашко в сряда. Нацията в петък отчете рекордни смъртни случаи от COVID за четвърти пореден ден. Досега Русия е ваксинирала около 36% от населението си с една доза ваксина. Москва, най-гъсто населеният град и столица на страната, затвори всички бизнеси с изключение на магазини от първа необходимост като супермаркети и аптеки, за да спре разпространението на болестта.
Словакия отчете 3480 нови случая на COVID-19 на 19 октомври, най-високият дневен брой от март. Страната има едно от най-ниските нива на ваксинация в ЕС, като малко над половината възрастно население е напълно ваксинирано. Това допринесе за по-бързото нарастване на инфекциите, отколкото в някои съседни страни.
В Румъния болниците са препълнени, като леглата за спешни случаи са напълно заети в цялата страна. Моргите също работят на пълен капацитет. Страната отчете рекорден брой ежедневни смъртни случаи и инфекции от коронавирус във вторник. Вирусът в Румъния убива средно по един човек на всеки пет минути този месец. Ваксинацията там също е в ниски нива.
Украйна регистрира рекорден дневен връх от нови инфекции с коронавирус и свързаните с тях смъртни случаи за втори пореден ден в петък. Правителството удължи извънредното положение. Това позволява на властите да налагат ограничения до края на годината.
ВВС: Суданските цивилни са арестувани за предполагаем преврат
Членове на преходното правителство на Судан и други цивилни лидери бяха арестувани на фона на съобщения за военен преврат. Премиерът Абдала Хамдок е сред тези, за които се съобщава, че са били поставени под домашен арест от неидентифицирани войници. Армията не е коментирала, но продемократичните групи призоваха за улични протести.
Военните и цивилните лидери в Судан са в противоречие, откакто дългогодишният владетел Омар ал Башир беше свален преди две години и се създаде преходното правителство. Остава неясно кой стои зад арестите, случили се преди разсъмване.
В изявление на информационното министерство във Facebook се казва, че задържанията са извършени от „съвместни военни сили“, а арестуваните са държани на „неустановено място“. В изявлението се казва още, че г-н Хамдок е бил притискан да подкрепи преврат, но отказва да го направи и той призова хората да продължат с мирни протести, за да „защитават революцията“.
САЩ са „дълбоко разтревожени“ от докладите за преврата, каза техният специален пратеник в Африканския рог Джефри Фелтман. Свидетели твърдят, че интернетът е спрян в столицата Хартум. А в социалните медии се появиха изображения, показващи разгневени тълпи и горящи гуми по улиците.
Армията и паравоенните формирования са разположени в целия град, ограничавайки движението на цивилни, казва свидетел. Летището в Хартум вече е затворено, а международните полети са преустановени. Основната продемократична група на Судан призова своите поддръжници да се противопоставят на всеки военен преврат.
Военните и цивилните преходни власти управляват заедно, откакто президентът Башир беше свален след месеци на улични протести през 2019 г. Беше договорено споразумение за споделяне на властта между военните и хлабава коалиция от групи, Силите за свобода и промяна (FFC), което постави началото на Суверенния съвет. Тя трябваше да управлява страната още една година с цел провеждане на избори и преминаване към гражданско управление. Но сделката винаги е била капризна, с голям брой съперничещи си политически групи и разделения в армията. Напрежението нарасна допълнително, след като през септември беше осуетен опит за преврат, приписван на последователи на г-н Башир.
Този месец противниците на прехода на Судан към демокрацията излязоха по улиците на столицата Хартум, за да призоват армията да поеме контрола над страната. Продемократични групи заявиха, че това е организиран опит на военните да си върнат властта. Миналия четвъртък десетки хиляди хора демонстрираха в Хартум, за да покажат солидарност с преходното правителство.
Подкрепата за временното правителство спадна през последните месеци, тъй като икономиката на страната изпитва затруднения. Судан не успява да намери работеща политическа система от независимостта си през 1956 г. и е арена на множество преврати и опити за преврат.
„Гардиън“: Маратонки на Майкъл Джордан се продадоха за 1,5 милиона долара
Чифт маратонки, носени от суперзвездата на НБА Майкъл Джордан в началото на кариерата му, са продадени за близо 1,5 милиона долара на търг.
Джордан е ползвал „Nike“-овете по време на първия си сезон с „Чикаго Булс“ през 1984 г. Същата година той и „Nike“ започват сътрудничеството си по бранд за дрехи и обувки.
Астрономическата цена лесно победи рекорда, държан от чифт Nike Air Jordans. Те се продадоха за 615 000 долара през август 2020 г. на търг на Christie’s.
Пазарът на редки спортни обувки расте. Рекордната цена за маратонки беше счупена няколко пъти напоследък. Онова, което се смяташе за пазарна ниша преди десетилетие, сега привлича интерес от широката публика и от водещи колекционери. Пазарната стойност на предметите, идентифицирани с пенсионираната баскетболна суперзвезда, нарасна до небето след пускането на The Last Dance, документален филм на ESPN/Netflix, който описва сагата за Джордан и неговите Чикаго Булс.
Маратонките предшестват първите Air Jordans, вече класическата линия, която бързо се превърна от популярно баскетболно оборудване в търсено улично облекло по целия свят. Обувката Air Ship, която послужи като генезис за серията Air Jordan, е проектирана от Брус Килгор и първоначално пусната през 1984 г. През същата година Джордан, който вече е рентабилна звезда, сключва сделка с Nike, в която компанията му дава своя собствена линия обувки и дрехи. Сделката беше първа за Nike и проправи пътя за разпространението на сътрудничеството между спортните играчите и марката.
За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини