„Ню Йорк Таймс”
От отричане на коронавируса до заплахи за смърт, така д-р Антъни Фаучи описва изминалата година като съветник на президента Доналд Тръмп по пандемията Covid-19, пред „Ню Йорк Таймс“.
В продължение на почти 40 години д-р Фаучи заема две работни места. Като директор на Националния институт по алергии и инфекциозни болести, той е ръководил една от водещите изследователски институции в страната. Но той е бил съветник и на седем президенти, от Роналд Рейгън до Джоузеф Байдън, призоваван винаги, когато се появи здравна криза, да информира администрацията, да се обърне към Световната здравна организация, да даде показания пред Конгреса или да се срещне с новинарска медия.
За д-р Фаучи обаче изминалата година е като никоя досега. Докато коронавирусът опустошаваше страната, съветите д-р Фаучи привлякоха вниманието на милиони американци. За други обаче се превърна в злодей.
Поддръжниците на Тръмп скандираха срещу Фаучи. Той беше обвинен, че е изобретил вируса и е бил част от тайна схема с Бил Гейтс и Джордж Сорос, за да се възползва от ваксините. Семейството му получаваше смъртни заплахи.
На 21 януари, появявайки се в първия си брифинг за пресата при администрацията на Байдън, д-р Фаучи заяви, че се чувства освободен и вече може да говори наистина това, за което има доказателства и това, което казва науката.
В интервю за „Ню Йорк Таймс“ д-р Фаучи споделя трудностите и жертвите по време на работата си с Доналд Тръмп.
Д-р Фаучи казва, че отношенията му с президента са се влошили с бързата ескалация на случаите в североизточната част на страната, особено в Ню Йорк. Докато се опитвал да обясни на Тръмп колко е сериозна ситуацията отговорът на президента винаги е бил: „Е, не е толкова лошо, нали?“
Вирусологът казва е бил разтревожен от това, че Тръмп е получавал информация от негови хора от бизнеса. На реплики от рода на „Хей, чух за това лекарство , не е ли страхотно? “ или „Момче, тази възстановителна плазма е наистина феноменална“е било трудно на д-р Фаучи да обясни, че трябва подходящо клинично изпитване.
„Политико”
Тръмп „говори повече със Северна Корея, отколкото с европейците“, така председателят на Европейския съвет Шарл Мишел коментира отношенията между Вашингтон и Брюксел през последните четири години, пише „Политико“.
Шарл Мишел казва, че вижда перспективи за по-нормален диалог с новата администрация на Джо Байдън.
Според Мишел мандатът на Доналд Тръмп е навредил на трансатлантическите отношения, но изборът на Джо Байдън ще означава връщане към диалога с уважение.
„Това, което е сигурно, е, че последните няколко години са навредили на отношенията със САЩ … За съжаление, това не е шега, предишният президент говори повече със Северна Корея, отколкото с европейците“, каза Мишел по време на интервю по радио „Европа 1“.
Мишел признава, че е реалист и е наясно, че въздействието на Тръмп не е изчезнало напълно.
„По въпросите на търговията, отношенията с Китай … и може би големите интернет компании, няма да имаме спонтанно съгласувани позиции. Но ще има поне, вярвам, пространство за повече диалог, за обмен на аргументи, за повече здрав разум, за повече рационалност “, каза Мишел.
В момента се работи по организирането на извънредна среща между лидерите на ЕС и новият американски президент по-късно тази година, както и среща в НАТО, каза Мишел.
„Гардиън”
ЕС ще обмисли „следващи стъпки“ по отношение на Русия след масови арести по време на протестите в подкрепа на Навални, пише „Гардиън“.
В навечерието на срещата на външните министри от общността Полша и висш германски лидер призовават за повече санкции, допълва изданието.
Външните министри на Европейския съюз ще обмислят потенциални „следващи стъпки“ срещу Русия, след като западните държави осъдиха суровото отношение на Кремъл към демонстрантите, призоваващи за освобождаването на опозиционния политик Алексей Навални.
САЩ, ЕС и Великобритания се присъединиха към френския външен министър Жан-Ив Льо Дриан, който описа масовия арест на хиляди протестиращи в няколко руски града в като „непоносимо оскърбление“ и „стъпка към авторитаризъм ”.
В неделя избухнаха сблъсъци в Москва, Санкт Петербург, Владивосток и други градове, а някои протестиращи се сблъскаха с полицията в бронежилетки и каски. Десетки хора бяха ранени.
Президентът на Полша Анджей Дуда призова ЕС да засили санкциите срещу Русия
„Единственият начин да се избегне конфликт е да се принуди да се спазва международното право. Единственият начин да се направи това без пушки, оръдия и бомби е чрез санкции “, каза Дуда пред Financial Times, цитиран от „Гардиън“.
Полският лидер каза също така, че шефът на външните работи на ЕС Хосеп Борел трябва да преразгледа плановете си да посети Русия следващия месец, освен ако Навални не бъде освободен.
Манфред Вебер, старши германски консерватор и ръководител на дясноцентристката група на ЕНП в европарламена, заяви пред германската група за вестници RND, че арестът на протестиращите не трябва да се толерира и че Русия трябва да бъде изправена пред финансови санкции.
„Дер Щандарт“
Продължава притеснението след бизнеса в Австрия заради удължаването на мерките срещу коронавируса. Търговията с изключение на предлагането на стоки от първа необходимост остава затворена, а помощите идва твърде бавно, критикуват предприемачите, цитирани от от „Дер Щандарт“.
Магазините на дребно трябваше да отворят този понеделник, но заради големия брой случаи на коронавирус ще останат затворени поне до 8-ми февруари, пише изданието. Сдружението на хотелиерите не очаква откриване преди март.
Така за местния бизнес основния девиз остава: продължавайте да чакате.
Според проучване една трета от местния бизнес очаква да изпадне в несъстоятелност през следващите три месеца. Въпреки че продажбите в онлайн търговията на дребно са се увеличили през 2020 г. в сравнение с предходната година, според търговската асоциация увеличението ще компенсира само част от загубите от стационарната търговия на дребно.
Не само перспективите на предприемачите са лоши, но и заключението им относно икономическата помощ на правителството е недобро. Според проучването много от предприемачите смятат, че са били третирани несправедливо.
Общо около 31,2 милиарда евро са обещани от правителството под формата на помощи за покриване на загубите от пандемията. Въпреки това, далеч не всичко това е изплатено, както показва проучването на търговските асоциации.