Световният печат е авторска рубрика на ДЕБАТИ.бг, която обобщава ежедневните акценти от престижни европейски и световни издания.  

„Политико”

Третата вълна от коронавирус в Европа беше смъртоносна в страните от Вишеградската група, пише в свой анализ „Политико”

Там се наблюдават най-високите нива на смъртност от COVID-19 в Европа, далеч над средното за ЕС и над повечето западноевропейски държави.

Докато инфекциите и смъртните случаи падат през последните седмици, тези централноевропейски държави не могат да прикрият мрачната реалност, че тяхната трета вълна е изключително смъртоносна, особено от януари, когато в Европа инфекцията придоби опасни мащаби.

Смъртността на глава от населението в Чешката република и Унгария е почти два пъти по-висока от средната за ЕС, като се вземат предвид всички смъртни случаи от началото на пандемията. Словашката е с около 40 процента по-висока, а полската е с почти 20 процента над средната за ЕС.

Един от факторите, от една страна е, по-лошото състояние на здравните системи, но не само. Ситуацията се усложнява и от популистки и прибързани решения, които не залагат на строги мерки за дълго време, което пък прави гражданите им по-малко склонни да следват правилата.

CNN

Китай обвинява САЩ за насаждане на страхове от неконтролирано повторно влизане на ракети, акцентира CNN.

Поводът е скорошното падане на части от китайска ракета, чиято траектория не можеше да бъде определена до последно. В Китай  космическата администрация на страната продължи да мълчи дни наред. Въпреки критиките, че позволяването на толкова голяма ракетна сцена за свободно падане към Земята е безотговорно и представлява риск за безопасността – макар и малък – за много страни.

В  неделя сутринта в Пекин, офисът за космическо инженерство в Китай наруши мълчанието си, потвърждавайки, че останките от ракетата са се потопили в Индийския океан близо до Малдивите, след като по-голямата част от нея е изгоряла в атмосферата.

„Тези хора завиждат на бързия напредък на Китай в космическите технологии“, написа официоз в страната. . „Някои от (тях) дори се опитват да използват шумовете, които издават, за да възпрепятстват и пречат на бъдещите интензивни изстрелвания на Китай за изграждането на неговата космическа станция.“

Докато Пекин отдавна обвинява западните страни и медиите, че държат Китай по различен стандарт, китайските официални представители също рутинно реагират на националистите на всякаква критика, наричайки го неправомерно направен опит за “ петнене на Китай“.

The Guardian

Канцлерът на херцогство Ланкастър и началник на кабинета на премиера Майкъл Гоув предупреди, че спекулациите около евентуалното провеждане на нов референдум за независимост на Шотландия от Великобритания „силно отклонява“ от борбата с пандемията, пише The Guardian.

След победата на Шотландската национална партия на регионалните избори, проведени този четвъртък, първият министър Никола Стърджън обяви, че  правителството ще приеме закон за провеждане на референдум. Според политика, ако премиерът Борис Джонсън иска да предотврати това, „той ще трябва да се обърне към съда“.

В същото време Гоув заяви, че спекулациите дали Лондон ще съди шотландското правителство и „продължителният конституционен дебат“ не е отговор на въпросите на хората, които се притесняват за работата си и образованието на децата си. В отговор на спекулациите дали е недемократично да се игнорира мнозинството в Шотландия за независимост, Гоув каза, че повече шотландци „гласуваха за партии, които се противопоставят на референдума за независимост, отколкото за тези, които биха могли да обмислят тази перспектива“. Освен това, според канцлера на херцогство Ланкастър, по време на предизборната кампания в Шотландската национална партия, именно борбата срещу пандемията е била посочена като най-важният аспект, а не въпросът за независимостта.

Независимо от това, както напомня The Guardian, като част от кампанията лидерите на партията многократно са обещавали да поискат втори референдум. Гоув обаче отбеляза, че е малко вероятно правителството на Обединеното кралство да съди шотландското правителство.

Le Figaro

Ваксинацията с AstraZeneca вероятно няма да бъде разширена за хора под 55 години. Това се случва след няколко случая на тромбоза, които могат да бъдат свързани с ваксината.

Върховният орган по здравеопазване (HAS) реши в средата на март да ограничи употребата на ваксината до хора на възраст над 55 години.

От двата милиона дози, получени от държавата миналата седмица, 700 000 са поръчани от либерални лекари, медицински сестри и акушерки. Френският премиер Жан Кастекс призова в събота около 13 милиона французи над 55 години, които не са ваксинирани срещу Covid, да го направят „с всички ваксини, по-специално с AstraZeneca“. „Над 55 години всички власти са единодушни във Франция, както и навсякъде другаде, че няма опасност. Призовавам ви да се ваксинирате с всички ваксини, особено с AstraZeneca “, казва той.

От началото на ваксинацията с AstraZeneca във Франция са настъпили 30 случая, включително 9 смъртни случая на редки тромбози, от повече от 3 855 000 дози, приложени на 29 април, според Френската агенция по лекарствата.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук