Световният печат е авторска рубрика на ДЕБАТИ.бг, която отразява водещите новини в едни от най-известните и престижни световни издания. В нея на един адрес можете да откриете най-важното от международната сцена.
„Гардиън“: Китай нарече „грешка“, решението на САЩ да покани Тайван на срещата на върха за демокрацията
Правителството на Китай нарече „грешка“ поканата на Тайван от САЩ да участва в среща на върха за демокрацията, заедно със 109 други демократични правителства. Тайван беше включен в списъка на участниците за Срещата на върха за демокрация следващия месец, публикуван от Държавния департамент във вторник. Тайван е демократична и самоуправляваща се държава, но Пекин твърди, че е провинция на Китай и обвини правителството на Тайван в сепаратизъм.
Срещата се счита за тест за обещанието на Байдън, че той ще върне САЩ на позиция, утвърждаваща глобално лидерство, за да оспори авторитарните сили, водени от Китай и Русия. Нито една от двете страни не е включена във виртуалната среща на върха, насрочена за 9 и 10 декември.
Тайвански военни хеликоптери репетираха за празненствата за националния ден на острова близо до Тайпе, на фона на нарастващите военни заплахи от Китай. Президентът на Тайван твърди, че заплахата от Китай нараства „всеки ден“, докато Байдън критикува Пекин.
В сряда Джу Фънлиан, говорител на китайската служба по въпросите на Тайван, каза, че включването на Тайван в срещата е „грешка“ и Пекин се противопоставя на „всяко официално взаимодействие между САЩ и китайския регион Тайван“.
„Тази позиция е ясна и последователна. Призоваваме САЩ да се придържат към принципа „един Китай“ и трите съвместни комюникета“, каза тя.
След като встъпи в длъжност, Байдън и Белият дом повториха дългогодишната подкрепа на САЩ за политиката на „един Китай“, която официално признава Пекин, а не Тайпе, но също така заявиха, че САЩ „твърдо се противопоставят на едностранните усилия за промяна на статуквото или подкопаване на мира и стабилността през Тайванския проток“.
Говорител на президентския офис на Тайван благодари на Байдън за поканата за срещата на върха.
„Тайван ще си сътрудничи твърдо със страни с единомислие за защита на универсални ценности като свобода, демокрация и права на човека, и също така ще защити регионалния мир, стабилност и развитие“, каза говорителят Ксавие Чанг.
По време на виртуална срещас Байдън миналата седмица, китайският лидер Си Дзинпин каза, че Пекин няма да има „няма алтернатива, освен да предприеме драстични мерки“, ако техните „червени линии“ бъдат пресечени.
ВВС: СЗО: Регионът на Европа е изправен пред още 700 000 смъртни случая до март
Още 700 000 души могат да умрат от Covid до март в Европа, предупреди Световната здравна организация. Броят на смъртните случаи вече надхвърля 1,5 милиона в 53-те страни, които СЗО нарича европейски регион.
СЗО предупреди за „високо или екстремни положение“ в интензивните отделения в 49 от европейските страни до март 2022 г. Континентът е изправен пред нарастване на случаите, което накара Австрия да се върне към локдаун, а други държави да обмислят нови мерки.
Редица страни – включително Франция, Германия и Гърция могат да въведат трета бустерна доза, като задължителна ваксинация. Но ожесточени протести срещу новите мерки възникнаха на няколко места в Европа. Холандия преживя няколко нощи на бунтове заради частичен локдаун.
В своята оценка СЗО предупреди, че Covid е основната причина за смърт в европейския регион.
„Прогнозира се кумулативните докладвани смъртни случаи да достигнат над 2,2 милиона до пролетта на следващата година, въз основа на текущите тенденции“, твърди доклад на СЗО от вторник.
Потвърдените смъртни случаи, свързани с Covid, наскоро се удвоиха до почти 4200 на ден,се казва в него. Само в Русия дневният брой на смъртните случаи наскоро надхвърли 1200.
Големият брой неваксинирани хора и разпространението на варианта Delta в някои страни са ключови фактори за високите нива на предаване в региона на Европа.
Директорът на СЗО за Европа д-р Ханс Клуге призова тези, които все още не са ваксинирани, да го направят.
„Политико“: Испанският премиер Санчес е глобен за нарушаване на избирателния закон
Испанският премиер Педро Санчес плати глоба от 2420 евро на опозиционна партия миналия месец за нарушаване на изборните закони по време на кампанията през 2019г., съобщиха испанските медии във вторник.
Според докладите на El Mundo и El Español консервативната опозиционна Народна партия (НП) е подала жалба до Централната избирателна комисия, след като Санчес, социалист, даде интервю за телевизионния канал La Sexta от двореца Монклоа, официалната резиденция на министър-председателя, докато същевременно води кампания.
НП твърди, че това пренебрегва „принципа на неутралност“, залегнал в испанското избирателно законодателство, като подчертава постиженията му като действащ кандидат, малко преди гласуването.
Първоначално избирателната комисия глоби Санчес с 500 евро, което той обжалва, твърдейки, че премиерите винаги са давали интервюта от официалната резиденция. „Рахой, Сапатеро, Аснар, Гонсалес го направиха“, каза той, имайки предвид някои от своите предшественици.
„Изглежда, че избирателната комисия променя критериите си и сега правилата трябва да се спазват. Санчес също така твърди, че не е избрал мястото или съдържанието на интервюто и че веднага след подаване на жалбата, връзката към интервюто е премахната от уебсайта на двореца Монклоа.
В крайна сметка той загуби жалбата във Върховния съд и осъди да плати 2420 евро на Народната партия. Бившият говорител на правителството Изабел Селаа също беше казано да плати 2420 евро на партията.
Според докладите това прави Санчес първият испански премиер, санкциониран от избирателната комисия, първият, който обжалва пред Върховния съд и първият, който плати глоба на опозиционна партия.
В допълнение към глобата от 2420 евро, Санчес трябва да плати 2000 евро процедурни такси на избирателната комисия. В докладите се казва, че документите показват, че трансферът е извършен на 27 октомври тази година.
За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини