свят

„The New York Times“

В събота под обектива на американската медия “The New York Times” отново попада една позната тема – процедурата по импийчмънт на вече бившия президент на САЩ Доналд Тръмп.

свят

Лидерите на Сената сключиха се съгласиха в петък да отложат процеса по импийчмънт на Тръмп с две седмици, давайки на президента Байдън време да състави напълно кабинета си и да започне да движи законодателния дневен ред, преди да започне историческа процедура по съдене на неговия предшественик.

Този план гарантира, че процесът, който обещава да разнищи последните дни от управлението на  Тръмп и който ще създаде дълбоки разногласия относно поведението му, ще се случи през първите дни на Байдън в Белия дом. Той обаче също така ще позволи на президента да представи хората, които ще заемат ключови позиции в неговия кабинет и да продължи напред с COVID пакета за помощ, който според него е основен приоритет.

„Всички искаме да оставим тази ужасна глава от историята на нацията в миналото“, каза сенаторът Чък Шумер, демократ от Ню Йорк и лидер на мнозинството. „Но изцелението и единството ще дойдат само ако има истина и отчетност. Този процес ще осигури именно това. “

„Frankfurter Allgemeine Zeitung“

Навални, който беше арестуван след завръщането си, призова за протести, които могат да разтърсят Русия. Това е една от водещите новини днес в една от най-четените немски медии „Frankfurter Allgemeine Zeitung”

свят

Русия очаква протести в подкрепа на Алексей Навални в събота. Колко големи ще бъдат, е трудно да се прецени. Във всеки случай подготовката е безпрецедентна, както от страна на опозицията, така и от страна на режима. Актьори, певци, спортисти и блогъри водят кампания за Навални в посолствата, докато силите за сигурност арестуват неговите съмишленици, заплашват студенти и ученици, карат учители да присъстват на спонтанни обучителни курсове.

Държавната кампания срещу демонстрациите  започна в четвъртък. Във видео от полицейското управление, където първоначално беше осъден на 30 дни затвор, Навални призова за протести в събота, „не за мен, за вас, за вашето бъдеще“. Говорителят на руския президент Владимир Путин определи това като „тревожно“ в първоначалната реакция, но заяви, че Кремъл не се страхува от масови протести.

„Le Figaro“

Водеща новина на френското издание “Le Figaro” също са протестите в подкрепа на Навални в Русия.

свят

Първите протести се проведоха в руския Далечен Изток и Сибир, където няколко хиляди души излязоха на улиците.

Предвид часовата разлика, митингите се проведоха рано в събота, 23 януари в руския Далечен Изток и Сибир, в подкрепа на опонента Алексей Навални, който е в затвора от понеделник след завръщането му в Москва. Вече са извършени около 200 ареста. Призивите за протест в събота бяха отправени в около деветдесет града в цялата страна, която се простира от Източна Европа до Тихия океан.

Във Владивосток, Хабаровск, но също така и в Иркутск и Новосибирск, в Сибир, както и в Якутск – при полярен студ от минус петдесет градуса – хиляди хора излязоха на улиците, скандирайки лозунги като „Излезте“ , „Промяна“ и „Свобода“ за Навални, оцелял при отравяне с Новичок и върнал се в страната след пет месеца възстановяване в Германия. „Ако не бях дошъл тук, щях да се срамувам да погледна децата и внуците си в очите“, каза един от протестиращите, пенсионер, пред Франс прес във Владивосток. В Томск, сибирския град, където противникът беше отровен на 20 август, около 700 демонстранти се събраха с викове „Крадец Путин“ и „Навални, ние сме с вас“.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук