България е на първо място по вземане на антибиотици по неадекватен начин. От 18 до 24 ноември правим седмица, посветена на антимикробната резистентност (АР) и COVID-19. Това заяви Елена Цонева-Папуджиева от СЗО в България на пресконференция, посветена на осведомеността за антимикробната резистентност и COVID-19.

Според доц. Михаил Околийски, експерт от офиса на Световната здравна организация в България ролята на медиите за информирането на обществеността е доста важна, защото опасността от свръхупотребата на антибиотиците трябва да стигне до всеки гражданин.

„АР е една от най-големите заплахи за човешкото здраве през този век. СЗО обяви АР като една от най-големите заплахи за живота на хората, заедно с климатичните промени, промените в психичното здраве и патогените като COVID-19. Тази година кампанията ни е свързана с популяризацията на определени послания, които се надяваме да стигнат до все повече хора. Преди 3 години разработихме програма по АР, която включва всичките необходими партньори. Тя беше готова, но все още не е приета. Надяваме се новото правителство да обърне внимание на този проблем, защото последствията ще са фатални. Една от стъпките, които СЗО препоръчва, е обучения, информационни пакети за общопрактикуващи лекари и техните пациенти за това да не се изписват антибиотици без да има нужда, да има една чувствителност по темата и хората да се интересуват от собственото си здраве“, отбеляза доц. Околийски.

По думите му свръхупотребата на антибиотици е изключително противопоказна.

„Темите на АР са свързани и с безопасността на храните. Миналата година преведохме едно изследване за нагласите и поведението на българите към COVID-19, към мерките за предпазване и към ваксините. Имаме много чувствителни данни по отношение на темите. Има и въпрос за употребата на антибиотици. Резултатите показват, че антибиотиците твърде често се използват за лечение на COVID-19, което не е най-добрият ход“, категоричен бе той.

„Ние сме включили АР в двугодишното споразумение за сътрудничество, което предстои да бъде подписано между СЗО и българското правителство. Ще се опитваме да мотивираме правителство да приеме тази национална програма, защото тя е ключова. Ако няма системи усилия на държавно ниво, тези негативни трендове няма да бъдат спрени и много българи ще умират от предотвратими заболявания“, допълни доц. Околийски.

Доц. Иван Иванов, ръководител на Националната референтна лаборатория „Контрол и мониториране на антибиотичната резистентност“ към Центъра по заразни и паразитни болести, от своя страна заяви, че съвместната работа със СЗО от години е изключително плодотворна.

„Аз работя в лаборатория, която се занимава с обобщаването на данните, свързани с АР. Като цяло в Европа през 2020 г. се наблюдава изключително позитивна тенденция за намаляване на общата консумация на антибиотици – 18%. Тези тенденции са характерни не само в Европа, но и в Щатите. От проучването, в което участваме – то касае 27 държави в Европа – единствено България от тези страни членки докладва повишаване на консумацията на антибиотици в извънболничния сектор. Това повишаване е от порядъка на 20-30%, което е притеснително“, обясни той.

Макролидите са най-използваната група антибиотици в извънболничната помощ. Нарастването на резистентността на тези антибиотици ще доведе до повече рецидиви на заболяванията.

Научната общественост започва наистина да се притеснява, че антибиотиците могат да спрат да работят и се обръщаме към алтернативни терапии.

За още новини последвайте канала на Дебати в Google Новини

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук