Да приключиш тенис мач срещу някой, когото никога не си побеждавал, е едно то най-трудните неща в спорта, независимо дали това става в парка в неделя сутрин, когато никой не те гледа, или на стадиона „Артър Аш“ пред очите света. Следващото е да го сториш срещу Роджър Федерер на четвъртфинала на Ю Ес Оупън.

Кажете „здравей“ на един ден от живота на Григор Димитров. В мач, продължил 3 часа и 12 минути, 28-годишният българин спечели петия сет срещу маестрото и това не е просто пробив, а възможен обрат в кариерата му. След като губеше с 1-2 сета, Димитров напористо свърши страшно много работа, доминираше в петия сет и стигна полуфинал на този турнир за първи път.

„Имах повече присъствие – каза той – бях повече себе си при всяка точка и всеки гейм, който играех. В миналото винаги е било много трудно да играя срещу него.“

Преди този двубой статистиката на Григор срещу Федерер бе 0-7 победи, а резултатите му преди Ю Ес Оупън бяха обезкуражаващи. Той бе спечелил само един от последните си 8 мача. Намираше се на 19-о място в ранглистата в началото на годината и се срина до 78-о. Колкото и да е приятно да се гледа неговата гъвкава игра по целия корт, трезвата истина бе, че най-често той оправдаваше прякора, който със сигурност сам не харесва – Бебето Федерер, т. е. приятна, но бледа имитация на обичания швейцарския гений.

Думата „гений“ е употребявана толкова често за Федерер, че забравяме, че той не се занимава с изкуство. Той е преди всичко състезател в спорт, който се характеризира с тежко взаимодействие и способност да окажеш натиск върху упорития опонент. Разбира се, в този спорт Федерер е обикновено голямата котка.

Така изглеждаше и рано вечерта, когато той проби Димитров още на първия му сервис и взе сета за 29 минути. Дори след като българинът изравни сетовете, нямаше знаци за съществена промяна. И нямаше защо – когато никога не е губил от някой, фаворитът излъчва неизказаното предупреждение, че накрая другият ще се превърне в мишката.

Изведнъж през четвъртия сет всичко се промени. Федерер се провали в първата игра при свой сервис, а Димитров, известен като атакуващ играч, заигра с дълги разигравания.

„Едно от най-важните неща, към които се стремях, беше да се опитам да го разигравам дълго по корта. Справих се много добре“ – сподели българинът след мача.

Мачът стана равен, а Федерер трябваше да направи пауза, за да получи медицинска помощ за горната част на гърба си и врата. Това обаче не намалява стойността на победата на Димитров.

„Той беше разнообразен, което ми създаде всички възможни проблеми с ритъма – каза Маестрото – никога не се почувствах удобно в задни позиции – там, където съм свикнал да доминирам. Това не стана тази нощ. той свърши отлична работа.“

„… Държах го доста дълго в разиграванията. Почувствах, че по някакъв начин го карам да се чувства некомфортно“.

Концепцията да караш опонента да се чувства неудобно – умение, което Федерер е усъвършенствал – може би представлява най-големият пробив на Димитров. Често в мачовете си той се луташе между смелите удари и пасивността. Точно балансът в тези две неща беше най-големият източник на силата на Федерер.

Не и през миналия мач. Ще видим скоро дали тази вечер е била първият ден от новия живот на Григор Димитров в тениса.