Тодор Тагарев
Проф. Тодор Тагарев

Проф.  Тодор Тагарев е български военен експерт, дългогодишен служител в системата на българската отбрана. От 13 март до 29 май 2013 г. бе министър на отбраната в състава на служебното правителство на Марин Райков.

От началото на войната очевидно има по-голям брой ученията на НАТО на наша територия. В резултат на това засили ли се отбранителната способност на България?

Не мога да кажа, защото има много малко публична информация. Все пак мога да спомена, че България планира и осъществява своята отбрана в случай на нужда със съюзниците от НАТО. При всяко положение, засилената съвместна подготовка означава разполагане на повече съюзни войски на наша територия. По този начин виждаме и по-високо равнище на сигурност.

В състояние ли е в момента България да неутрализира морска или въздушна атака от страна на Русия?

Самостоятелно не. Ние не очакваме такава атака към настоящия момент, тъй като всички знаем, че Русия е ангажирана напълно в Украйна, макар че с хибридни действия действа в други насоки, но не и с военни сили. Тя не може да си позволи разделяне на ресурсите, с които разполага, така че не очакваме такава необходимост. В момента се готвим за такъв вариант заедно с нашите съюзници.

Бившият премиер Янев говореше преди около една година за българска батальонна група за отбрана. Сформирана ли е най-после тази група и каква част от нея са българските и каква чуждестранни участници?

Много отдавна стана ясно, че предлаганата от него концепция за батальонна група в рамките на НАТО, която е българска национална група, няма нищо общо с реалността и с начина, по който се засилва съюзната отбрана по източния фланг на НАТО. Също така, отдавна стана ясно, че тази група ще е многонационална и водеща страна ще бъде Италия, а България ще участва, първоначално се говореше за батальон, но мисля, че в последствие беше намален този принос. За съжаление не разполагаме с публична информация до къде е стигнало изграждането на тази бойна група, която НАТО реши, че в източния фланг те вече няма да са батальони, а ще бъдат бригадни групи, тоест доста по-мощни.

В други страни на източния фланг рязко се засили присъствието на съюзни войски и ангажименти, които те поемат. Например в Литва, водеща страна е Германия. Там Шолц беше на посещение и по много начини, не само с присъствие на войски, Германия се ангажира с отбраната на тази страна като водеща, с други съюзници разбира се. Докато при нас нищо такова не чуваме. Вярно е, че и ние бяхме в изборен период, и Италия беше в изборен период и това е бяха приоритетите на политиците, но все пак добре би било да имаме повече информация докъде е стигнало изграждането на тази група. Преди време се говореше, че ще се обяви, но за момента нямам информация да има някакво съществено развитие. Разбирам, че е необходимо време, но поне някакви планове можеше да бъдат обявени от държавното ръководство, а не ни е известно да са споделени такива.

Необходимо е да успокоим обществото, че имаме по-високо ниво на защита в момента, защото хората се притесняват. И тези обвинения към България, които идват лично от Путин, няма как да не притесняват хората, а пък държавата отсъства от медийното пространство по този ключов въпрос за нашата сигурност.

Трябва ли да закупим Грипени или Юрофайтери, докато дойдат модерните американски самолети?

Аз мисля, че няколко пъти изразявам публично своята теза – категорично НЕ. Това би било изключително вредно за всички процеси, които текат по превъоръжаване на армията, а и за авиацията в бъдеще. Няма как ние да си позволим да експлоатираме и поддържаме два типа бойни самолети по осем или десет бройки. Това е абсурдно намерение и трябва да бъде блокирано на всяка цена.

Още актуални интервюта – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук