Доналд Тръмп
на снимката: Доналд Тръмп - президент на САЩ

Президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа Закон за правата на човека и демокрацията на Хонг Конг.

Законът за правата на човека и демокрацията изисква годишно наблюдение, за да се провери дали Хонг Конг има достатъчно автономия, за да оправдае специалния си статут в отношенията със САЩ.

Президентът на САЩ заяви, че е подписал закона „от уважение към президента Си Дзинпин, Китай и хората от Хонконг“.

В отговор китайското външно министерство заяви, че ще предприеме „твърди мерки за противодействие“ – обвинявайки САЩ в „зловещи намерения“.

В него се казва, че решението на САЩ е сериозна намеса и е „обречено да се провали“.

В момента Тръмп търси сделка с Китай, за да сложи край на търговската война между двете страни.

Правителството на Хонг Конг също реагира, заявявайки, че законопроектът ще изпрати грешен сигнал до протестиращите и няма да помогне за облекчаване на ситуацията.

Преди това Тръмп не се ангажира дали ще подпише законопроекта, заявявайки, че е „с Хонг Конг, но също така и че г-н Си е „невероятен човек“.

Законопроектът обаче имаше широка подкрепа в Конгреса, което означава, че дори и да беше наложил президентско вето, законодателите потенциално биха могли да гласуват за отмяна на решението на Тръмп.

Президентът подписа и втори законопроект, който забранява износа на боеприпаси за контрол на тълпата за полицията в Хонг Конг – включително сълзотворен газ и гумени куршуми.

„Законопроектите се приемат с надеждата, че лидерите и представителите на Китай и Хонг Конг ще успеят да разрешат по различен начин своите различия, което ще доведе до дългосрочен мир и просперитет за всички“, заяви Доналд Тръмп.

Законопроектът беше въведен през юни в ранните етапи на протестите в Хонг Конг и беше одобрен от Камарата на представителите миналия месец.

Освен всичко друго, специалният търговски статут на Хонг Конг означава, че той не е засегнат от американските санкции или митата, наложени на континенталната част.

Законопроектът също така казва, че САЩ трябва да разрешат на жителите на Хонг Конг да получат американски визи, дори ако са били арестувани за участие в протести без насилие.

Миналата неделя Хонг Конг проведе избори за местни съвети, които бяха разглеждани като барометър на общественото мнение към правителството и протестиращите.

Изборите бяха забележителна победа за демократичното движение, като 17 от 18-те съвета сега се контролират от демократичните съветници.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук