Англия - Уелс
Снимка: БТА

Англия спечели с 3:0 срещу Уелс в дербито на Британия на световното първенство по футбол в Катар. Два гола за успеха вкара Маркъс Рашфорд, а веднъж се разписа и Фил Фоудън, съобщи БТА.

Победата осигури на англичаните първото място в група „В“ със 7 точки и класиране на осминафиналите на Мондиала, където те ще срещнат шампиона на Африка Сенегал. Уелс пък приключва първото си участие на световно първенство от 1958 година насам със само 1 точка и последното четвърто място в групата.

Мениджърите и на двата отбора – Гарет Саутгейт на Англия и Робърт Пейдж на Уелс, заложиха на по-офанзивни стартови единайсеторки спрямо мачовете от втория кръг на груповата фаза, в които Англия направи 0:0 със САЩ, а Уелс загуби с 0:2 от Иран. Това се изрази във включването на Маркъс Рашфорд и Фил Фоудън за Англия, както и в избора на Пейдж с Гарет Бейл, Кийфър Мур, Дан Джеймс и Аарън Рамзи едновременно в атака.

Промените обаче се оказаха по-ползотворни за европейските вицешампиони от Англия, които още от началните минути на двубоя натикаха съперника си дълбоко в неговата половина. Най-добрата възможност за гол през първото полувреме се откри пред Маркъс Рашфорд в 10-ата минута. Нападателят на Манчестър Юнайтед бе изведен по чудесен начин от Хари Кейн зад гърба на защитата на Уелс, но вратарят Дани Уорд излезе и спаси с тяло удара на съперника си.

До края на първата част играта бе плътно в половината на „драконите“, но „трите лъва“ така и не успяха да намерят път към вратата на Уорд. От своя страна неговият колега Джордан Пикфорд скучаеше в наказателното поле на Англия и нямаше нито една ситуация, в която да се намеси.

Второто полувреме започна с изненадваща смяна в състава на Уелс. От игра излезе капитанът на тима Гарет Бейл и това сякаш прекърши характера на тима.

Англия се възползва веднага от напускането на най-добрия играч на съперника и вкара два гола само в рамките на 120 секунди. В 50-ата минута Рашфорд реализира зрелищен гол директно от пряк свободен удар, а две по-късно той открадна топката от краката на Бен Дейвис. Тя попадна у Хари Кейн, който с успоредно центриране по земя намери на втора греда напълно непокрития Фил Фоудън и за халфа на Манчестър Сити не бе проблем да се разпише за 2:0.

Англия продължи да атакува неспирно към вратата на Уорд и в 68-мата минута Рашфорд направи резултата класически. Играчът на Манчестър Юнайтед проби в наказателното поле отляво и с диагонален удар прокара топката между краката на бранител на Уелс и между тези на вратаря Уорд за 3:0.

Четири минути по-късно Рашфорд можеше да запише и хеттрик, но този път Уорд изби с крак опасния му удар.

До края на двубоя играта бе по-спокойна, като и на двамата отбора бе ясно, че мачът вече е решен. Централният защитник Джон Стоунс можеше да вкара и четвърти гол за Англия в добавеното време, но от близка дистанция стреля с левия крак над вратата.