Северен поток 2
Снимката е илюстративна.

Русия спря газопроводa „Северен поток“ към Германия за три дни, считано от сряда, и цените на газа всъщност паднаха.

В сряда цената на газа на холандскaта борса TTF се търгуваше на 239,10 евро за мегаватчас, което е по-малко от 265,33 евро във вторник и доста под рекордния връх от 346,52 евро в петък.

Това е знак, че усилията на ЕС да диверсифицира доставките, да намали потреблението и бързо да запълни газовите хранилища преди зимата оказват влияние върху пазара. Запасите от газ в газовите хранилища на блока са над 80% – ниво, което ЕС беше определил за 1 ноември.

„Да продължим да пълним там, където нивото е все още по-ниско, и да приложим плана на ЕС за намаляване на търсенето. Това ще ни помогне да преминем безопасно през зимата“, написа в Туитър еврокомисарят по енергетиката Кадри Симсон.

Собствените хранилища на Германия са запълнени до 83%.

„Правителството се подготви за ситуация, при която газът от Русия вече няма да тече надеждно“, написа в Туитър германският канцлер Олаф Шолц. „Ето защо успяхме да реагираме бързо и да напълним газохранилищата за зимата“.

Русия притиска и други клиенти. Преди тридневното спиране „Газпром“ беше ограничил „Северен поток“ до една пета от нормалния му капацитет и намали или прекрати доставките за дузина държави от ЕС. Той заяви, че от четвъртък ще спре доставките за френската Engie заради спор за плащане.

Дори и без пълното затваряне на „Северен поток“ доставките на Русия за ЕС са доста под нивото от миналата година, когато на Русия се падаха 40% от доставките на газ за блока. Миналата седмица Русия е изпратила 856 млн. куб. м за ЕС, което е с 68% по-малко от същия период на 2021 г., според мозъчния тръст „Брюгел“.

„Русия използва газа като военно оръжие“, заяви във вторник френският министър на енергийния преход Агнес Пание-Рунашер.

Политиката играе голяма роля за това кой ще получи газа. Унгария, един от малкото защитници на Кремъл в ЕС, в сряда обяви нова сделка за закупуване на повече руски газ.

„Енергийните доставки за Унгария са сигурни“, заяви говорителят на правителството Золтан Ковач.

Притесненията остават

Липсата на паническа пазарна реакция на спирането на „Северен поток“ от Русия за профилактика – твърдение, което западноевропейските политици оспориха – не означава, че прекратяването на доставките от страна на Кремъл няма да има последствия.

„Ситуацията е напрегната и не може да се изключи по-нататъшно влошаване на положението. В момента обаче доставките на газ в Германия са стабилни“, заяви Bundesnetzagentur, германският регулатор на мрежата.

Дори и при малко по-ниските нива от сряда, цените на газа все още са около 10 пъти по-високи, отколкото преди година. Това се отразява на цените на електроенергията благодарение на структурата на пазара на електроенергия в ЕС, при която крайната суровина, необходима за балансиране на търсенето – обикновено газ – определя цената за целия пазар.

„Цените на едро се повишиха рязко напоследък и продължават да са на много високи нива“, предупреди Bundesnetzagentur. „Предприятията и частните потребители трябва да очакват значително увеличение на цените на газа.“

Министрите на енергетиката на ЕС ще се срещнат на 9 септември, за да обсъдят ситуацията, като се очаква да разгледат краткосрочни мерки за ограничаване на цените, както и дългосрочно преустройство на структурата на енергийния пазар на блока.

Германското правителство се готви за много болка тази зима, което министърът на икономиката и климата Роберт Хабек даде да се разбере в сряда. Ще бъдат предприети мерки, за да се предотврати „скокът на цените“, заяви той след заседание на германския кабинет.

Кабинетът обсъди това, което про-бизнес министърът на финансите Кристиан Линднер нарече „огромен пакет“ за облекчаване на натиска върху потребителите и бизнеса – третата подобна инициатива от страна на Берлин. Хабек предупреди, че компаниите спират производството си или прекратяват дейността си заради високите цени на енергията.

Въпреки отдръпването на пазара изпълнителният директор на „Газпром“ Алексей Милер в сряда настоя, че цените на газа ще бъдат още по-високи тази зима, „ако настоящите пазарни тенденции се запазят“.

Ако Русия натисне спусъка на газовото си оръжие и прекрати доставките в по-дългосрочен план, преминаването през зимния сезон ще зависи от количеството газ в хранилищата, доставките на втечнен природен газ от доставчици като САЩ и намаляването на търсенето. Германия обеща да намали търсенето с15 % и е на път да го направи, въпреки че други големи пазари като Италия не са близо до това ниво.

„Изглежда, че покачващите се цени на енергията са накарали потребителите да пестят газ. Големите предприятия правят особено сериозни съкращения“, пише Международният валутен фонд в неотдавнашна оценка на ситуацията в Германия.

И накрая, за да оцелеем през следващите месеци без катастрофа, ще ни трябва и малко късмет – зимата да не е много по-студена от обикновено.

Напредъкът на ЕС в запълването на резервите „вероятно ще бъде достатъчен, за да се преодолее зимата, но няма да бъде плавен и цените ще останат много високи“, каза Александър Габуев, старши сътрудник във Фондацията за международен мир „Карнеги“.

Текстът е публикуван в „Политико“, заглавието и преводът са на ДЕБАТИ.БГ.

Още актуални анализи – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук