Турция и Сирийската национална армия започват операция срещу терористичните групировки „Ислямска държава“ и ПКК в Северна Сирия, съобщи президентът Ердоган, цитиран от „Сабах“. Турската авиация е започнала да нанася удари по цели в Североизточна Сирия минути след съобщението на президента. От Анкара съобщиха, че за началото на операцията са информирани НАТО, ООН, САЩ и Русия. Въпреки че уж е насочена срещу въоръжените формирования, турската опреция взе и първите си цивилни жертви.

„Една от задачите е да се предотврати създаването на терористичен коридор около южната ни граница и да се въдвори мир в региона“ – писа той.

Според първоначални сведения са ударени позициц на кюрдските отряди в град Рас ел Айн и близкото село Ал Маджараф. Малко след началото на ударите говорител на водените от кюрдите сирийски демократични сили оповести, че са започнали авиационни бомбардировки по цивилни зони.

„Хората са в паника“ – съобщи той.

Турската бомбардировка над контролираните от кюрдите райони в североизточна Сирия причини смъртта на най-малко 11 души, осем от тях цивилни, съобщи правозащитна група. Сирийската група за правата на човека заяви, че най-малко две от цивилните жертви са убити при артилерийски удари по град Камишли, информира АФП.

Агресията можеше да доведе Турция да сблъсък със САЩ, но преди ден Тръмп и Ердоган се договориха за изтегляне на американските сили от кюрдската зона, като така САЩ предадоха своите кюрдски съюзници, които определиха решението като „намушкване в гърба“. Ходът предизвика заклеймяване на президента Тръмп дори и в редиците на неговата Републиканска партия.

Самият той, в опит да намали щетите от стореното, отправи заплашително предупреждение към Турция, че ще „изличи нейната икономика“, ако тя премине границата с действията си в Сирия.

Турция желае да създаде „зона за сигурност“, прочистена от кюрдските милиции, която също така да послужи за настаняване в нея на 3,6 милиона сирийски бежанци, пише Би Би Си.

Потенциален проблем при сблъсъка е, че кюрдските сили дъргжат затворени хиляди пленени бойци от „Ислямска държава“ и съдбата на тези затворници създава притеснения у Запада, тъй като има опасност, ако се изгуби контрол над тях, те да се реинтегрират в подавените засега структури на „Ислямска държава“.

РЕАКЦИИ:

Президентът на САЩ Доналд Тръмп определи нахлуването на Турция в Северна Сирия като „лоша идея“. Тръмп, който изтегли американските войски от района, което беше тълкувано като даване на зелена светлина за Турция да започне офанзивата срещу кюрдските милиции, които преди това бяха съюзник на Съединените щати – настоя, че Вашингтон „не одобрява тази атака“.

Президентът заяви, че Турция се е ангажирала с „гарантиране, че няма да има хуманитарна криза – и ние ще ги караме да се придържат към този ангажимент“.

Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер призова пред Европейския парламент в Брюксел за незабавно прекратяване на турската операция в Сирия.

„Турция трябва незабавно да спре текущата военна операция, която няма да доведе до резултати. Ако планът на Турция е да създаде зона за сигурност, не очаквайте финансиране от ЕС, заяви Юнкер днес следобед.

С атаките срещу Североизточна Сирия Турция „умишлено рискува по-нататъшно дестабилизиране на региона“ и възраждането на „Ислямска държава“, заяви германският външен министър Хайко Маас, предадоха френски медии.

Сирия се нуждае от стабилност и политически процес. Но турската офанзива сега заплашва да предизвика нова хуманитарна криза, каза Маас и добави, че Берлин ще „призова Турция да прекрати настъплението си“ и да осигури по мирен начин своите интереси за сигурност.

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг призова Турция да прояви „сдържаност“ в своята операция срещу кюрдските сили в Сирия, като предупреди, че борбата срещу „Ислямска държава“ не трябва да бъде изложена на риск.

След като членът на блока Турция започна офанзива за ограничаване на ръководените от кюрдите Сирийски демократични сили (СДс), Столтенберг призна, че Анкара има „законни опасения за сигурността“, но призова за премерен отговор.

„НАТО е информирана от турските власти за провежданите операции в Северна Сирия. Важно е да се избягват действия, които могат допълнително да дестабилизират региона, да ескалират напрежението и да причинят повече човешки страдания – заяви Столтенберг на пресконференция в Рим с италианския премиер Джузепе Конте – Разчитам на Турция да действа сдържано и да гарантира, че всяко действие, което може да предприеме в Северна Сирия, е пропорционално и премерено.“

Още преди атаката на турската авиация френският президент Еманюел Макрон заяви, че  е много притеснен от перспективата за операция на турската армия в райони, контролирани от кюрдските сили в северна Сирия, съобщи неговият офис за АФП.

Макрон се срещна в понеделник в Елисейския дворец с високопоставения сирийски кюрдски служител Илхам Ахмед, за да покаже, че Франция стои редом със Сирийските демократични сили (СДС), тъй като те са партньори в борбата срещу групировката „Ислямска държава“. Помощникът на президента добави, че Париж ще „предаде тези съобщения“ на турските власти.

Франция „силно осъжда“ офанзивата на Турция в Северна Сирия и обеща, че заедно с Великобритания и Германия ще свика извънредно заседание на Съвета за сигурност на ООН, предава АФП. Това заяви министърът по европейските въпроси на Франция Амели дьо Моншален, която каза пред Комисията по външните работи в парламента в Париж, че Франция ще повдигне въпроса пред Съвета за сигурност на ООН.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук