Германия е в шок: в края на миналата седмица 12-годишно момиче беше обявено за изчезнало. Ден по-късно, на 12 март, тялото на детето беше намерено след мащабна акция край велоалея недалеч от Вилденбург в провинция Райнланд-Пфалц. Заключението на полицията и прокуратурата в Кобленц гласи: 12-годишната Луизе е била убита, а престъплението е извършено на мястото, където е открито тялото.
Кой уби Луизе?
Луизе е от Фройденберг, провинция Северен Рейн-Вестфалия. По данни на полицията в събота тя се е прибирала вкъщи от гостуване при своя приятелка в Хоенхайн. Престъплението е извършено по обратния път към дома на детето – най-краткият маршрут е дълъг около три километра и минава през гора. Момичето е починало от кръвозагуба, след като е било намушкано многократно – вероятно с нож. Раните не са били дълбоки, но достатъчно тежки, за да причинят смъртта ѝ.
Мотивите за престъплението засега не са известни. Вече обаче се знае, че то е било извършено от други две деца – момичета на 12 и на 13 години. След като са били разпитани от полицаи, и двете са признали деянието. Те са познавали жертвата, били са дори в един клас, съобщи телевизия RTL. В нощта преси убийството Луизе дори е пренощувала при своята приятелка (13-годишното момиче).
Какво ще се случи с момичетата, убили Луизе?
В Германия децата под 14 години не могат да носят наказателна отговорност. Ще рече, че прокуратурата не може да им повдига обвинения или да им налага обичайните наказания. Причината: законодателят смята, че деца под 14 години не са достатъчно зрали, за да контролират поведението си. Това означава, че те не са в състояние да преценят напълно какви са последиците от техните действия. Дори и когато едно дете убие дете, то не може да бъде вкарано в затвора. В такива случаи отговорни са други органи – семейните съдилища и службите за деца и младежи. По преценка на експерти е възможно провинилите се да бъдат настанявани в детски или младежки психиатрични отделения – но това се прави само в определени случаи.
Пълна наказателна отговорност в Германия носят пълнолетните лица – от 18 години нагоре. Лицата на възраст между 14 и 18 години, извършили престъпление, носят само частична наказателна отговорност и могат да бъдат съдени според младежкото наказателно право – стига да са достатъчно узрели и да осъзнават несправедливостта на извършеното деяние.
В конкретния случай с убийството на 12-годишната Луизе бързо беше съобщено, че двете непълнолетни момичета ще бъдат предадени на служите за работа с деца. Те вече са изведени от семействата си, настанени са в „извън домашна среда“, уточниха властите. Двете деца вече не посещават и предишните си училища. Техните родители са се изнесли от града.
Службите нямат право да съобщават имената на извършителите на престъплението, когато те са деца. Нито пък подробности за обстоятелствата и мотива на престъплението. Те нямат право да посочват и как са се държали децата след престъплението или къде се намират сега.
Как е в другите страни?
В повечето страни от ЕС възрастта за понасяне на наказателна отговорност е 14 или 15 години. Тези, в които тя е по-ниска, са изключение от общата картина.
В Кипър наказателна отговорност се носи от 13 години нататък, в Ирландия и Нидерландия – от 12, а в Швейцария и Франция – от 10 години.
В България наказателна отговорност не се носи до навършването на 18 години. Ако детето е на възраст между 14 и 18 години решаващ фактор е това дали, когато е извършител, то е в състояние да осъзнае значението на деянието.
След случая с убийството на 12-годишната Луизе в Германия стартира дебат за това дали възрастта за понасяне на наказателна отговорност трябва да бъде намалена. Някои политици настояват за това тя да бъде смъкната до 12 години.
Публикацията е на Дойче Веле. Заглавието е на ДЕБАТИ.БГ.