ЕС, Украйна

Украйна си е върнала 53 населени места в окупираната в по-голямата си част от Русия Херсонска област, съобщи вчера регионалният губернатор, цитиран от агенция „Ройтерс“.

Русия превзе обширни територии в Южна Украйна през първата фаза на инвазията, започнала на 24 февруари. Сега Украйна обещава да проведе мащабна контраофанзива, за да си върне териториите и използва западни оръжия с голям обсег на действие, за да удари руските линии за доставки.

„Към настоящия момент 53 населени места са потвърдени като освободени“, заяви изпълняващият длъжността губернатор Дмитро Бутрий пред националната телевизия.

Тази цифра е с девет населени места повече от броя, който той обяви в понеделник, което изглежда показва ускоряване на темпото на украинските успехи в региона, отбелязва „Ройтерс“.

ЕС приветства завръщането на украинските бежанци

„Украинците, които се връщат в родината си, могат да отидат отново в Европейския съюз по всяко време, докато трае войната с Русия“, заяви европейският комисар по вътрешните работи Илва Йохансон по време на посещение в Киев във вторник, предаде ДПА.

„Винаги сте добре дошли обратно в ЕС“, заяви Йохансон. „Винаги ще стоим с отворени сърца, за да посрещнем нуждаещите се украинци“, допълни тя.

Малко след като Русия нахлу в Украйна в края на февруари, 27-те държави членки на ЕС се споразумяха да предложат закрила на украинците, бягащи от войната, бързо и с намалена бюрокрация.

Блокът отбеляза приток на милиони украинци, но Йохансон каза, че по време на пътуването си е видяла дълга опашка от украинци с деца и багаж на жп гарата на полско-украинската граница, които са искали да се върнат у дома.

„Мисля, че това е наистина голямо подобрение, че толкова много украинци сега решават да се върнат у дома и да възстановят Украйна“, каза тя.

„Украинците, които пътуват за Украйна за постоянно, трябва да се откажат от статута на временна закрила“, каза Йохансон.“ Но докато войната продължава, никой не може да знае какво е постоянно, така че украинците могат да се върнат в ЕС по всяко време и да се регистрират отново за временна закрила“, каза еврокомисарката.

Украинците могат да получат статут на временна закрила, който им позволява да се движат и работят свободно в ЕС и имат право на здравни грижи, жилище и образование за децата.

По данни на агенцията на ООН за бежанците повече от 3,7 милиона украинци вече са подали молба за този или подобен статут. Повече от шест милиона души са избягали от Украйна в други европейски държави.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук