Унгарските власти приканват потребителите на големи количества електрическа енергия, сред които и производители на батерии и автомобили, да намалят потреблението си в интервала от 17:00 до 22:00 часа по време на горещите вълни. Това съобщи в четвъртък премиерът Петер Мадяр, позовавайки се на информация от Ройтерс.
Мадяр подчерта, че спирането на работа на унгарската атомна елект centrala „Пакш“ и прогнозираният 20-процентен ръст в търсенето на електричество вечер в следствие на горещините могат да предизвикат „критична“ ситуация до понеделник.
АЕЦ „Пакш“ вчера започна поетапно намаляване на мощността на един от четирите си реактора поради рекордно ниските нива на водите в река Дунав. Спирането на реактора ще доведе до намаляване на производството на електрическа енергия от АЕЦ „Пакш“, която обикновено генерира почти половината от електричеството в Унгария, до около 60% от капацитета.
През последните два дни централата намали производството на два други реактора заради ниските нива и високата температура на водите в Дунав. АЕЦ „Пакш“ използва водата от реката за охлаждане на енергийния си блок.




