заплата
Снимката е илюстративна

В понеделник стана ясно, че социалният министър Георги Гьоков предлага 10% увеличение на пенсиите и нова добавка от 60 лв. по време на обсъждането на мерки за подпомагане на пенсионерите и социално слабите. Разбира се, увеличаването на пенсиите е похвално, но по-важният въпрос е – точно за кого?

Казусът с раздаването на пари на „калпак“ за пенсионерите възникна и в последните месеци на управлението на Бойко Борисов, когато предизборно бяха раздадени такива добавки за всички пенсионери без значение от дохода. Всеизвестна практика е преди избори да се дават надбавки и помощи за най-бедните. Това хем вдига рейтингът на управляващото мнозинство, хем го освобождава от отговорност.

Сега обаче изборите са назад и е трудно да се обясни подобно решение. У нас има определен брой пенсионери, които взимат максимален размер пенсия, който е над средната заплата за страната или около 1500 лв. От години на дневен ред се поставя и темата дали изобщо да има максимален таван на пенсиите. Освен това част от хората в пенсионна възраст имат допълнителен доход – както от трудово възнаграждение, така и от отдаване под наем на имот или друга странична дейност.

Според социалния министър от 1 октомври трябва да има ново преизчисление на пенсиите със средния осигурителен доход за 2021 г., което ще струва „колосалните“ 5 млрд. лв.

„Ще струва страшно много пари, но си струва да се направи, защото ще заличи разликите между старите и новите пенсии и ще възстанови доверието в пенсионната система“, коментира министърът. Тогава той призна, че Министерството на финансите е против този вариант.

Всъщност въпросът е защо добавките и планираното увеличение се раздават „на калпак” без да се взимат предвид всички изброени фактори? И дали това реално ще възстанови доверието в пенсионната система?

Без съмнение животът на средностатистическият пенсионер не е лесен, а възнагражденията в някои случаи са обидно малки. Суми, които “западните” пенсионери понякога получават за седмица и с които живеят достойно.

Но е крайно време да се спре с периодичното механично вдигане на пенсиите за всички. Фокусът трябва да се насочи към реални стимули за икономиката и подобряване на бизнес средата. Не на последно място и повече стимули за младите семейства. Всичко това са фактори, които ще помогнат вдигането на стандарта на живот по естествен и устойчив начин и много по-малко трудоспособни хора ще издържат пенсионната система.

 Още икономически новини – четете тук

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук