студенти такси

В 16 професионални направления тази година няма да има прием. Това засяга Аграрния университет в Пловдив, Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий“, Лесотехническия в София, Медицинския университет в Плевен, Русенския университет „Ангел Кънчев“, Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Шуменския университет „Епископ Константин Преславски, университетът по хранителни технологии в Пловдив, Националния военен университет „Васил Левски“ във Велико Търново.

Това обяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, който представи план приема в държавните висши университети за 2019/2020 година.

„3 са в икономика, 3 в национална сигурност, 3 в туризъм, 3 в администрация и управление. Нулевият прием се получава по механизма, който сме заложили по ПМС 64, това че те трябва да обучават под 15 бройки и това че тези професионални направления, които не сме определили като приоритет“, обясни министър Вълчев.

Той поясни, че от 2016 г. министерството води политика за преструктуриране на приема. Броят на студентите, които да бъдат приети се определя въз основа на предложения от самите висши училища и това колко са приели миналата година, а за държавните той се определя и въз основа на оценката за учебната и научна дейност, реализацията и това дали професионалното направление е с по-голям очакван недостиг на пазара на труда.

„Общият прием в държавните висши училища за бакалавър, магистър и доктор ще бъдат 43 276. В това число, първи курс бакалавър, след завършено средно образование са 36 984, което е с 1700 бройки по-малко от миналата година. В частните училища приемът за бакалаври, след завършено средно образование е 8200. Общият прием на студенти бакалавър в държавните и частни университети ще бъде близо 45 200“, уточни министърът и добави, че общият прием в частните университети ще бъде 12 300, от които над 4100 са местата за магистър, след завършена степен бакалавър.

Вълчев подчерта, че министерството не може да се меси в приема на частните висши училища.

„Миналата година имаме 92% изпълнение на държавно финансирания прием в държавните висши училища, и 50% изпълнение на приема в частните висши училища. Тази година очакваме същите проценти да се изпълнят, което означава че между 37000 и 37500 ще бъдат приети след завършване на гимназия, което е 68%. Този процент е по-нисък, от този който сме имали преди 4 години, но е значително по-висок отпреди 30 години, тогава е бил 30%“, обясни министърът и подчерта, че в сравнение с 2015 държавно финансираният прием е бил 58 хил. лв., а днес е 43 хил. лева, което е намаление с 26%.

Той подчерта, че тази година очакват по-ниско изпълнение на държавния прием, защото се увеличава броят на професионалните направления, където има ниско търсене.

„Само в няколко приоритетни професионални направления успяваме да постигнем по-значително увеличение на приема. Това са информатика и компютърни науки, компютърна и комуникационна техника, педагогика и ветеринарна медицина“, добави още той.

Вълчев подчерта, че е драматичен очакваният недостиг на преподаватели по математика и физика, информационни технологии. Аграрният сектор също страда от липса на специалисти, в инженерните професионални направления – хидроинженери, енергетика, машиностроене също се очаква сериозен недостиг.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук