Новак Джокович надви Роджър Федерер във вълнуващ петсетов сблъсък и триумфира с титлата на Уимбълдън. Първата ракета в света се наложи над ветерана със 7-6, 1-6, 7-6, 4-6, 13-12.

Това е пета победа за сърбина в най-стария и престижен тенис турнир. Федерер остава с осем титли.

След равностойно начало в четвъртия гейм пред Федерер се откри първа в мача възможност за пробив, но Джокович се справи със ситуацията и ликвидира опасността. Тя се оказа и единствената в сета и последва тайбрек. Джокович изоставаше с 3-5, но спечели четири поредни точки и поведе в сетовете. Вторият започна с пробив на швейцареца и затвърждаването му – 2-0. След това сърбинът се пропука отново на сервиса си и много скоро преднината на Маестрото стана внушителна – 4-0. След това Джокович взе първи гейм в сета, но той се оказа единствен за него в тази част и Федерер възстанови равенство след агресивна и убедителна игра.

В третия сет Ноле стабилизира играта си и частта бе равностойна, но при резултат 5-4 за Федерер той имаше сетбол на сервис на съперника си. Световният номер едно обаче спаси подаването си и изравни резултата. Третият сет също се реши в тайбрек, който Джокович спечели със 7-4. Сърбинът дръпна с 3-0 и не изпусна инициативата, печелейки втори тайбрек в срещата.

В четвъртия сет Федерер реализира пробив и поведе с 3-2, а след това спечели подаването си на нула. Подобно на втория сет, 37-годишният ветеран нанесе още един удар и поведе с 5-2, но позволи единият пробив да бъде върнат. Федерер все пак спечели сервиса си в десетия гейм и взе сета с 6-4, довеждайки нещата до решителна пета част. В нейното начало нито един от двамата тенисисти не показваше признаци на умора и на корта се разрази ожесточена битка. Федерер имаше проблеми в четвъртия гейм, в който отстъпваше с 15-40, но отрази и двете точки за пробив и в крайна сметка взе подаването си. Маестрото обаче бе затруднен и в шестия гейм и този път не успя да се спаси – Джокович имаше преднина 40-30 и реализира точката за пробив, повеждайки с 4-2. Федерер имаше шанс да го върне мигновено и се възползва от него, намалявайки преднината на опонента си. При резултат 7-7 пред Федерер се откри една възможност за пробив и най-титулуваният тенисист на Уимбълдън я оползотвори. След това Роджър сервира за победа в мача и с два аса стигна до две шампионски точки, но Ноле спаси и двете и в крайна сметка проби, за да стане драмата пълна. Епичната битка продължи и след 12-12 се пристъпи към първия в историята тайбрек на сингъл на Уимбълдън. Както и в предните днес, Джокович показа по-здрави нерви и след като поведе с 6-3, реализира своята първа шампионска точка и сложи край на спора след 4 часа и 55 минути игра – най-дългият финал в историята на Уимбълдън.

Джокович пристигна в Лондон със статут на действащ шампион на Уимбълдън, в който е побеждавал четири пъти. Водачът в ранглистата загуби по един сет в двубоите си срещу Хуберт Хуркач и Роберто Баутиста Агут, а в срещите си Филип Колшрайбер, Уго Умбер и Давид Гофен нямаше сериозни проблеми

Федерер остава рекордьор по титли на Уимбълдън, който е покорявал осем пъти. Вторият поставен загуби по един сет в мачовете си с Лойд Хари, Кей Нишикори и Рафаел Надал. Маестрото надигра испанския левичар, възползвайки се от петия си мачбол в четвъртия сет. Чисти победи Федерер записа срещу Джей Кларк, Лука Пуй и Матео Беретини. В полза на сърбина говореха както личните срещи (25-22), така и последните им сблъсъци на Уимбълдън, спечелени от Ноле във финалите през 2014 и 2015 г. Оттогава обаче мина доста време и Федерер се върна триумфално на корта през 2017 г., докато Джокович известно време страдаше от травма в лакътя, която го застави да промени стила си на подаване. Новак бе фаворит, но за Федерер това е любимата му настилка и бе може би един от последните шансове да завоюва 21-а титла от Големия шлем.