българската икономика дълг

Европа вече прави първите стъпки за връщане към нормалността. От днес някои европейски държави започват да правят опити да съживят икономиките си. Италия и Испания – двете най-засегнати европейски държави от коронавируса – възстановяват дейностите на някои индустрии, а Германия обмисля да отвори училищата.

Милиони испански работници се върнаха на работа в понеделник, след като Мадрид отвори т.нар. „несъществени“ индустрии, тоест, тези, които не произвеждат или продават стоки от първа необходимост. Строителите, чистачите, фабриките и спедиторите имат право да се върнат на работа. Полицията раздава милиони маски безплатно на пътуващите в градския транспорт.

„Несъществените“ индустрии бяха затворени преди две седмици, за да се ограничи разпространението на коронавируса, след като в страната средно на ден умираха 900 души. Но през последните дни броят на смъртните случаи осезаемо намалява, а новозаразените са 3 477. Премиерът Педро Санчез каза, че спазването на социална дистанция трябва да продължи, въпреки охлабването на мерките.

Италия, която даде най-много жертви на коронавируса, също започва да се връща към нормалния живот, след като процентът на новозаразените през последните дни се покачи едва с 2%. Смъртните случаи в страната нахвърлиха 20 000, след като в понеделник починаха 566 души, но това е спад след като предходните седмици средният брой на починалите беше около 1000 на ден.

В страната също започват работа бизнесите, които не продават или произвеждат стоки от първа необходимост, като книжарници, магазини за дрехи и прочее. Те започват работа от днес. Все пак трябва да се спазва социална дистанция, забранени са и пътуванията без основателна причина.

В понеделник вечер френският президент Еманюел Макрон обяви, че в страната извънредните мерки ще продължат до 11 май. В изявление от Елисейския дворец, президентът каза, че ситуацията в някои региони се подобрява. Но все пак мерките трябва да бъдат удължени още малко.

Германският канцлер Ангела Меркел също е критикувана от опозицията в страната си заради мерките. Експертите настояват училищата да бъдат отворени, както и да заработят магазините и ресторантите, при спазването на социална дистанция. Германия успя да задържи процентът на смъртността под 2%, за разлика от Италия, където починаха 13% от заболелите.

Други европейски държави, като Австрия, Дания, Чехия също разхлабват мерките си.

В Дания училищата и детските градини ще заработят от сряда, което ще позволи на родителите им да се върнат на работа. Австрия също отваря някои от магазините си.

Във Великобритания мерките не са чак толкова затегнати. На англичаните се позволява да работят от вкъщи, ако е възможно. Пъбовете, баровете, ресторантите и големите събирания  а хора са забранени.

Великобритания не затвори границите си, както направиха много държави.

В България изобщо не се говори за разхлабване на мерките, даже напротив, Българската академия на науките вчера каза, че най-вероятно пикът на заболяването ще е в средата на лятото. Ако се окажат прави, това означава, че ограничителните мерки ще продължат поне до август-септември. По това време, другите европейски държави вече ще са успели да съживят икономиките си. У нас извънредното положение вече прехвърли един месец, а безработните  към 10 април бяха 72 000. Средно на ден броят на останалите без работа заради коронавируса се увеличава с по 3 000. Тоест, ако мерките важат до септември има вероятност безработицата у нас да достигне огромни равнища. Икономиката у нас и сега е почти спряла, а какво остава, ако всичко това продължи още 4-5 месеца.

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук