Една трета от глобалното население на света е под карантина. А коронавирусът продължава да се разпространява във все повече части на Земното кълбо.

Индия, Китай, Франция, Италия, Нова Зеландия, Полша и Великобритания въведоха най-строгите мерки. Но други държави вече започват да разхлабват примката, сред които Германия, Испания, Иран, Дания, Австрия, Израел, Полша и Чехия.

Интересно е да се отбележи обаче, че не във всички държави е обявено извънредно положение, както в България. В голяма част от държавите са въведени само санитарни мерки. Единствените държави, в които е обявено извънредно положение са Етиопия, Япония, Армения, Естония, Латвия, Молдова, Румъния, Словакия, Чехия, Унгария, Испания и Италия.

И друг интересен факт: няма данни която и да е друга държава, освен България, да има Закон за извънредното положение.

  • Германия

Канцлерът на Германия Ангела Меркел каза, че подобни драстични мерки никога не са били въвеждани в страната от Втората световна война досега. В понеделник в страната започнаха да отварят малките магазини, от тези за цветя до книжарниците. Фолксваген отвори един от големите си заводи. Засега обаче театрите и ресторантите остават затворени.

Най-големите ученици в Берлин лека-полека се връщат в училище, спазвайки социална дистанция, за да се явят на изпитите си.

На 4 май всички училища в страната ще отворят.

  • Испания

Една от най-тежко засегнатите държави – Испания – също „отваря“. Някои бизнеси получиха разрешение да започнат работа. Следващата седмица на работа ще се върнат всички хора, които не са заети в т.нар. „съществени сектори“.

Все пак ограничителните мерки ще останат до 26 април, въпреки че премиерът Педро Санчез поиска удължаване на извънредното положение до 9 май. През втората половина на май ограниченията ще бъдат облекчени.

Досега в страната има строги ограничения – всеки има право да излезе веднъж в деня, за да си купи храна или лекарства, да посети болен или да потърси лекарска помощ, да разходи кучето си. Баровете, ресторантите и хотелите ще останат затворени засега.

  • Великобритания

Обединеното кралство обяви пълна карантина на 23 март. На гражданите е разрешено да излизат за работа, да тренират навън, да си купуват храна и лекарства.

Забранено е струпването на големи групи от хора.

Самият премиер Борис Джонсън се зарази с коронавирус и прекара три нощи в интензивно отделение.

Ограниченията в страната ще продължат до 7 май, след което се очаква Великобритания да започне да облекчава мерките.

  • Унгария

На 30 март унгарският премиер Виктор Орбан получи правото да управлява еднолично за неопределено време. А на 28 март той затвори страната за две седмици. Ограниченията бяха удължени до 25 април. А според запознати източници Орбан планира да удължи мерките до 3 май.

  • Русия

На 30 март на московчани бе наредено да не излизат от домовете си и да ограничат движението си в страната. Хората все пак могат да излязат до магазина, до аптеката, да изхвърлят боклука или да разходят домашния си любимец (на най-много 100 метра от дома си). Още 27 града последваха този пример.

Русия затвори границите си и отмени полетите, освен тези, с които се прибират руснаци.

На 31 март бяха приети промени в закона, с които се предвиждат сериозни наказания за нарушителите на карантината, както и за тези, които разпространяват фалшиви новини за коронавируса.

  • Израел

На 19 март Израел обяви частично затваряне на страната. Забранено е на чужденци да влизат в страната. От 25 март мерките се затегнаха малко.

Премиерът Бенямин Нетаняху отхлаби част от ограниченията в неделя. По-голямата част от работниците могат да се върнат на работа, а някои магазини – освен моловете – ще отворят.

  • Белгия

Белгия затвори на 17 март. Правителството помоли гражданите на страната да останат по домовете си и да ограничат социалните си контакти. Ограниченията ще са в сила до 3 май. Властите твърдят, че пикът е преминал и вече обсъждат как да се върнат към нормалността от 4 май. Вече е позволено на някои от магазините да отворят, включително на градинските центрове.

  • Дания

Дания затвори на 11 март, но от тази седмица вече работят някои от училищата и малките бизнеси. Първоначално рестрикциите трябваше да важат 2 седмици.

На 15 април отвориха началните училища, а компаниите заработиха отново. Фризьори, зъболекари, СПА-центровете отново работят.

  • Италия

Италия обяви извънредно положение на 10 март за всички 60 милиона граждани. Но страната ще започне да се възстановява от 4 май.

Големите спортни събития, училищата, университетите и музеите, плувните басейни и СПА-центровете не работят. Публичният транспорт и въздушният транспорт обаче продължават да функционират, макар че са забранени пътуванията без причина.

 

За още интересни новини, интервюта, анализи и коментари харесайте нашата страница ДЕБАТИ във Фейсбук!

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля въведете коментар!
Моля въведете името си тук